Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA 17. roèník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Nitra, 27. september 2008. Foto: SITA/Martina Kriková
16. septembra 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 SITA

Divadelná Nitra opäť upozorní na talentované nevidiace deti

NITRA –  Projekt Darujem ti tulipán, ktorý už deviaty rok vďaka umeleckým aktivitám integruje slabozraké a nevidiace deti, vyvrcholí tradične počas medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. “V deň jeho otvorenia 26. septembra sa spoja nitrianske a bratislavské deti a na festivalovom workshope nainštalujú bielych holúbkov ako symbol nevidiacich a slabozrakých detí na trávniky v parku okolo Divadla Andreja Bagara v Nitre,“ agentúru SITA o tom informovala PR manažérka medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra Zuzana Kizáková. Podobnú akciu už deti urobili 12. septembra na lúke pri Bratislavskom hrade.

Podľa vedúcej projektu, sochárky Eleny Károvej je cieľom akcie “oživiť jednotvárne a často nepovšimnuté verejné priestranstvá“ a cez detskú hravosť a úprimnosť “vyslať verejnosti jasný signál o existencii a talente zrakovo postihnutých detí a ich integrovateľnosti do verejného života“. Výtvarné happeningy sú súčasťou sprievodného programu Divadelnej Nitry a vychádzajú z jej tohtoročnej témy Načo umenie?. “Veríme, že každému okoloidúcemu bude radosť a zanietenie kresliacich nevidiacich detí jasnou odpoveďou na otázky – Načo umenie? a Načo umenie postihnutých detí?,“ citovala Zuzana Kizáková v tlačovej správe k podujatiu Elenu Károvú. Tvorivých dielní k podujatiu sa zúčastňujú deti zo základných a stredných škôl pre slabozrakých a nevidiacich v Bratislave a v Nitre.

Počas Divadelnej Nitry bude na tzv. “inom_námestí“, námestí pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre fungovať aj TULIPstan. Jeho návštevníci tu nájdu výstavu výtvarných prác z celoročných aktivít Klubu Darujem ti tulipán. Deti sa zas budú môcť pod vedením profesionálneho lektora priučiť najrôznejším výtvarným technikám, ako napríklad modelovaniu z hliny, kresleniu či hrnčiarstvu.

Gejzír divadelných fantázií, bláznivé panoptikum sklerotickej Európy, intímnu správu o jednom desaťročí, príbeh z pekla i očistca aj výkrik do svetiel žiariaceho kapitalizmu to všetko sľubujú organizátori 23. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Najväčšia divadelná prehliadka na Slovensku sa v meste pod Zoborom uskutoční od 26. septembra do 1. októbra. Tohtoročné motto Divadelnej Nitry – otázka „Načo umenie?“ sa má odraziť na provokatívnosti a inovatívnosti programu. Hlavný festivalový program ponúkne divákom 10 inscenácií tvorcov z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska a samozrejme aj zo Slovenska.

Novinkou je programová sekcia Festival Plus, ktorá doplní hlavný festivalový program o diela väčšinou nezávislých scén. Na festivalových návštevníkov čaká bohatý sprievodný program. Jeho súčasťou budú pouličné predstavenia, výtvarné inštalácie, akcie, workshopy, koncerty a podujatia pre deti. Tradične sa odohrajú na tzv. inom_námestí pred divadlom Andreja Bagara v Nitre a počas festivalovej Bielej noci. K programu patria početné diskusie na tému aktuálneho ročníka Načo umenie (Art, what for?) – verejná debata s odborníkmi, raňajky s tvorcami, študentský debatný duel či prezentácie pre pedagógov a verejnosť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X