Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Divadelná Nitra
Foto: ilustračné, SITA
11. septembra 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Divadelná Nitra opäť privíta tucet mladých kritikov z Európy

Medzinárodný festival Divadelná Nitra aj tento rok, a to už po tretí raz, privíta na svojej pôde vyše desiatku mladých kritikov z krajín V4 a Východného partnerstva.

Seminár kritickej reflexie [email protected] Critics Residency ako tvorivá platforma pre divadelných kritikov do 35 rokov sa v rámci festivalu uskutoční s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu a Fondu na podporu umenia, informovala o tom PR manažérka Divadelnej NitryZuzana Kizáková. Divadelná Nitra sa od 22. do 26. septembra uskutoční v Nitre už po 26. raz. Tohtoročnou témou #fundamentals poukáže na základné hodnoty života človeka a spoločnosti.

Spolu 12 mladých kritikov zo strednej i východnej Európy bude v rámci vzdelávacieho programu reflektovať hlavný a sprievodný program, ktorý na festivale prinesú krajiny V4. V rámci tvorby zo štátov Visegrádskej štvorky Divadelná Nitra ponúkne napríklad výber z noviniek od popredných slovenských divadiel, českú inscenáciu označovanú za najprovokatívnejšiu po novembri ´89, originálnu performanciu česko-gréckeho tandemu, jednu z desiatich najdôležitejších poľských hier roka, ale aj maďarský film, ktorý vyhráva na zahraničných festivaloch.

Pod vedením svetoznámeho francúzskeho teatrológa Patricea Pavisa budú vybraní účastníci seminára sledovať a analyzovať hlavný program Divadelnej Nitry 2017. Druhý odborný lektor projektu, uznávaný nemecký divadelný kritik a kurátor, bývalý šéfredaktor prestížneho žurnálu Theater der Zeit Thomas Irmer ponúkne na diskusiách svoje skúsenosti.

Slovensko na seminári kritickej reflexie [email protected] Critics Residency zastúpi študentka divadelnej teórie a kritiky na pražskej DAMU Barbora Forkovičová a doktorandka na VŠMU Lucia Galdíková a susedné Česko študentka divadelných štúdií Barbora Havlová a divadelná kritička renomovaných českých divadelných periodík Kateřina Veselovská. Z Maďarska sa zúčastní tanečná kritička Zsuzsanna Komjáthy a prekladateľka a divadelná kritička Dorottya Albert a za Poľsko prídu divadelná režisérka a kritička Julia Lizurek a študent, tanečný a divadelný kritik Stanislaw Godlewski.

Okrem krajín V4 opätovne prídu aj profesionáli z vybraných krajín Východného partnerstva, z Ukrajiny editorka a novinárka Olena Mygashko a kultúrna manažérka Veronika Sklyarova a z Bieloruska zavíta kultúrna manažérka Hanna Kazakova a pedagogička a kritička Kristina Smolskaja.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X