Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Divadelná Nitra
Svätoplukovo námestie počas Divadelnej Nitry. Ilustračné foto: SITA
15. júla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Divadelná Nitra chce tento rok reagovať na stav spoločnosti, témou je „re“

Slovné hry s predponou, ale aj so slabikou „re“ sú tento rok témou Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Medzinárodný festival scénického umenia sa začne v Nitre 28. septembra a potrvá do 3. októbra.

Tému 27. ročníka festivalu – RE zachytia a v rôznych podobách rozvinú divadelné súbory a tvorcovia z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Portugalska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Libanonu a, samozrejme, zo Slovenska. V hlavnom programe festivalu sa predstavia s 13 inscenáciami a performanciami.

Pohľad do minulosti i budúcnosti

Popredný medzinárodný festival scénického umenia na Slovensku už tradične svojím programom každý rok reaguje na aktuálne spoločenské dianie a snaží sa vstupovať do verejnej diskusie. Tento rok v duchu témy „re“ prinesie témy, ktoré sú pohľadom do minulosti i do budúcnosti. „Kým pohľad späť zastupujú variácie ako reminiscencia, rekapitulácia či revízia, otázky smerované do budúcnosti nachádzajú vyjadrenie, napríklad, v pojmoch reštart, revitalizácia, rekonštrukcia, ale aj recyklácia,“ informoval PR manažér festivalu Marek Suchitra v tlačovej správe o pripravovanom 27. ročníku Divadelnej Nitry.

Okrem hlavného programu ponúkne Divadelná Nitra tradične aj množstvo sprievodných podujatí v sekciách Festival deťom, Mladé divadlo, iné_námestie či RE Agora Nitra. Divadelné predstavenia, premietanie filmov, koncerty, výstavy, čítanie literatúry, diskusie, workshopy, všetko na tému „re“ sa uskutočnia v priestoroch Divadla Andreja Bagara v Nitre, Starého divadla Karola Spišáka v Nitre a v ďalších kultúrnych inštitúciách v Nitre, ale aj na Svätoplukovom námestí pred Divadlom Andreja Bagara.

Rôzne ďalšie projekty

Zároveň sa s konaním festivalu pretnú celoročné projekty hlavného organizátora festivalu Asociácie Divadelná Nitra. Konkrétne ide o projekt neformálneho vzdelávania mladých Ako na divadlo, ktorého súčasťou je pobyt 15 študentov divadelných škôl na festivale. Uskutočnia sa aj viaceré aktivity projektu Darujem ti tulipán pre zrakovo postihnuté deti, deti z nitrianskych škôl a deti irackých azylantov. Súčasťou bude i objekt empathy Black Box, ktorý nedávno zožal úspech aj na festivale Pohoda.

Asociácia Divadelná Nitra ponúkne aj projekt znovuobjavovania umeleckých a architektonických diel vo verejnom priestore Nitry Aj toto je umenie. Už po štvrtý raz sa počas festivalu uskutoční medzinárodný seminár umeleckej REflexie pre mladých kritikov z deviatich krajín strednej a východnej Európy [email protected] Critics REsidency. Viac podrobností o festivale možno nájsť na jeho webstránke a sociálnom profile.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X