Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Festival Divadelná Nitra
SITA
28. septembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Divadelná Nitra aj dnes prinesie inscenácie na hrane divadla

Návštevníkov festivalu čaká divadlo – prednáška, sólová tanečná inscenácia a koncert ako divadlo

NITRA 28. septembra – Medzinárodný festival Divadelná Nitra dnes pokračuje troma predstaveniami hlavného programu, ktoré do Nitry priniesli divadelníci z Lotyšska, Belgicka a Izraela. Aj dnes to budú predstavenia, ktoré sa vyznačujú rôznorodosťou divadelných druhov a foriem na hranici divadla. Návštevníkov festivalu čaká divadlo – prednáška, sólová tanečná inscenácia a koncert ako divadlo.

Stratená Antarktída je názov lotyšskej inscenácie z dielna divadla Dirty Deal Teatro z Rigy. „Prostredníctvom originálnej prednášky lotyšských umelcov budú môcť diváci zdieľať farebný a osobitý pohľad popredného amerického biológa na svet živočíchov, ktorý strácame v dôsledku klimatických zmien na planéte,“ povedala PR manažérka festivalu Zuzana Golianová. Pútavé, vtipné i absurdné divadlo o paradoxoch správania sa našej civilizácie navyše ponúka originálny pohľad na svet. Inscenácia vychádza z rovnomennej knihy Jamesa MsClintocka. Na javisku nie je nič okrem stola so spätným projektorom a projekčného plátna. Herec svoju prednášku ilustruje ukážkami zo zošitov s vyše tristo kresbami ceruzou. Sú na nich zachytené pozorované organizmy a tiež momentky z vedcovho života. Komplikované skutočnosti o globálnej environmentálnej katastrofe sú podávané bez zbytočných emócií, vecne a s vedeckou presnosťou a na javisku sú zasadené do groteskných situácií.

Druhou inscenáciou dnešného hlavného programu Divadelnej Nitry bude Archív izraelského autora Arkadi Zaidesa z Tel Avivu. Arkadi Zaides je choreograf a tanečník, ktorý sa vo svojej sólovej tanečnej inscenácii vyjadruje k zložitej otázke izraelsko – palestínskych vzťahov. „Pýta sa aj na to, aký je potenciál násilia prítomného v každom jednotlivcovi a akú cenu spoločnosť platí za regulovanie tohto násilia,“ hovorí Golianová. Zaides umelecky komentuje konflikt na okupovaných územiach Palestíny z pohľadu Izraelčana, ktorý má odvahu vidieť extrémizmus svojich krajanov, čo mu napokon prinieslo aj odmietnutie inscenácie v istých domácich kruhoch.

Z úplne iného súdka bude predstavenie Starý Monk belgického divadla LOD music theatre z Gentu, ktoré prinesie koncert ako divadlo. Zábavné džezové soirée so živou hudbou bude okorenené ironickými narážkami na starobu a nemohúcnosť tela a tiež dojímavými komentármi o živote. Zaznejú slávne hity aj neznáme skladby. „Inscenáciu Starý Monk majú diváci radi, kdekoľvek zavíta. Dotýka sa nás totiž niečím podstatným – prirodzenou a spontánnou energiou, ktorá k nám prúdi prostredníctvom hudby, poézie a originálnej performancie jedného z najznámejších flámskych filmových a divadelných hercov a režisérov, Josse de Pauwa,“ povedala Golianová. Spolu s jazzovým hudobníkom Krisom Defoortom a jeho triom vytvorili umelci silné hudobno-poetické predstavenie o túžbe žiť, a to aj napriek fyzickému starnutiu tela

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X