Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dab_ticho_event_01.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadlo Andreja Bagara
19. marca 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Diváci DAB sa majú na čo tešiť: Inscenácia Kým nastane ticho, rozpráva príbeh o prírode a dôležitosti lesa

V Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravujú niečo veľmi výnimočné a aktuálne. Bude to vzdelávacia inscenácia.

Edukatívna hra s názvom Kým nastane ticho vyrozpráva im príbeh o tatranských dolinách, o premene lesa v čase, o zlatokopoch a ochranároch a o tom, čo to znamená, ak v lese nastane úplné ticho. Primárne je určená žiakov druhého stupňa na základných školách a stredoškolákom, ale má čo povedať aj dospelým divákom.

V rámci inscenácie sa môžete tešiť nielen na príbehy, ale aj na interaktívne inštalácie, fyzikálne pokusy a protest song mladej generácie o nevyhnutnosti chrániť lesy, prírodu a životné prostredie.

Herci budú priamo počas hry vytvárať a prezentovať rôzne pokusy, na základe ktorých divákom priblížia problematiku ochrany lesov a prírody. Popri tom vychádzame aj z tém histórie Tatier, či baníctva,“ vysvetlila autorka a dramaturgička inscenácie Slavka Civáňová.

Dôsledky aj protest

Inscenácia upozorňuje na dôsledky ťažby dreva a zdôrazňuje ochranu lesov. Vyjadruje protest, pričom vychádza z ťažby dreva a následných protestov v Tichej a Kôprovej doline v roku 2007, ktorým predchádzala ničivá veterná kalamita vo Vysokých Tatrách v roku 2004.

Edu-hra prezradí deťom, ich rodičom a učiteľom aj to, aké sú funkcie lesa, prečo je v lese dôležité mŕtve drevo, ako ubrániť stromy pred lykožrútom, čo je to biodiverzita alebo woodwibe web. …alebo, že aj na Slovensku máme prales,“ uviedla S. Civáňová.

Ochranár, múzeá aj univerzita

Táto výnimočná hra cituje konkrétne vyjadrenia ochranára, aktivistu a filmára Erika Baláža, využíva fyzikálno-chemické pokusy inšpirované aktivitami katedier fyziky a ekológie PF UKF v Nitre a tiež vedeckých múzeí na Slovensku a v Čechách.

Formou protest songu mladej generácie rozvíja posolstvo celoeurópskych protestov mládeže proti nečinnosti v boji proti klimatickým zmenám, ktoré iniciovala šestnásťročná Švédka Greta Thunberg,“ povedala S. Civáňová.

Kedy sa teda diváci dočkajú tejto výnimočnej hry? Premiéra inscenácie je naplánovaná na máj 2021.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X