Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Senior_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com
21. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skMsP Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Dezorientovaný senior blúdil po Nitre údajne tri dni, zachránil ho oznam neznámej osoby

V deň pracovného pokoja sa po Nitre túlal dezorientovaný senior. Nakoniec sa vďaka oznamu a polícii dostal bezpečne domov.

Mestská polícia v Nitre dostala počas dňa pracovného pokoja oznam od občana, ktorý býva na ulici Na predmostí. Ten uviedol, že vo večerných hodinách si všimol dezorientovaného staršieho pána, pričom mal obavy o jeho zdravie.

Motorizovaná hliadka mestskej polície preto išla preveriť oznam a na označenom mieste našla 91-ročného muža, ktorý žije v mestskej časti Zobor.

„Napriek tomu, že komunikácia s ním bola náročná, po zdravotnej stránke bol v poriadku. Nemal žiadne zranenie, bol čulý, orientovaný a jeho pohyby boli k jeho veku primerane koordinované. Z konverzácie príslušníci vyrozumeli, že už tri dni chodí po uliciach v okolí a nevie, kde sa práve nachádza,“ uvádza MsP Nitra na svojej webovej stránke.

Prostredníctvom príslušníka na operačnom stredisku a na základe získaných informácií o mužovi sa polícia pokúsila niekoľkokrát kontaktovať rodinných príslušníkov, aby si pána prišli prevziať.

„Kým sa podarilo telefonicky o situácii informovať mužovu najbližšiu príbuznú – dcéru, muža hliadka MsP previezla k miestu trvalého bydliska. Podľa údajov z evidencie obyvateľov mesta Nitra tam mal žiť osamotene,“ hovorí nitrianska polícia.

Ako ďalej polícia informovala, dvojica policajtov odprevadila muža až k domu. Tam sa už senior, pre neho v známom prostredí, naplno zorientoval. „Spomenul si na to, kde presne býva a že ráno sa vždy za ním zastaví dcéra. Po uzamknutí vchodovej bráničky a vstúpení seniora do domu, mestskí policajti spokojne odišli. Plnili si svoje ďalšie úlohy s vedomím, že starček je už v bezpečí domova,“ informuje polícia.

Podľa MsP Nitra nebola dcéra seniora z tejto situácie prekvapená. Priznala, že otec hovorí pravdu a v dome na Zobore žije skutočne sám, pretože dlhodobo odmieta umiestnenie do zariadenia pre seniorov.

Ako ďalej dcéra starčeka uviedla, je stále samostatný a sebestačný. „Iba občas sa mu v dôsledku jeho vysokého veku stane, že pri prechádzke zabudne, kde je a nevie nájsť cestu späť domov. Tvrdenie o trojdňovom túlaní sa po meste však rázne odmietla. Navštevuje ho pravidelne každé ráno, aby ho zaopatrila a zabezpečila mu na celý deň stravu,“ píše nitrianska polícia na svojom webe.

Polícia ďalej uvádza, že na prvý pohľad by bolo jednoduché pre nezainteresovaného kritika obviniť niekoho zo zanedbávania starostlivosti o svojich starších príbuzných.

„Kým sa reálne neocitneme v rovnakej situácii a nezažijeme zvažovanie všetkých argumentov pre a proti, kým nás nebudú čakať dôsledky vyplývajúce z týchto rozhodnutí, neprináleží nám hodnotiť rozhodnutie a zodpovednosť tých, ktorých sa takáto situácia bezprostredne dotýka,“ doplnila polícia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X