Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tržnica, ľudia, utečenci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
31. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Deti utečencov už onedlho nastúpia do škôl v Nitre a okolí

Deti kresťanských utečencov z Iraku by mali nastúpiť do škôl a škôlok v Nitre a okolí už v apríli. Ministerstvo školstva v súčasnosti rieši koordináciu začleňovania detí do jednotlivých ročníkov. Kľúčová bude dosiahnutá úroveň vzdelania, v niektorých prípadoch ale deti zaradia do ročníkov podľa veku.

V súlade s platnými všeobecne záväznými právnymi predpismi zaradí riaditeľ základnej školy dieťa po zistení doterajšieho vzdelania, ako aj jeho ovládania štátneho jazyka do príslušného ročníka. V prípade nedostatočného ovládania štátneho jazyka možno dieťa podmienečne zaradiť do príslušného ročníka podľa veku, a to najviac na jeden školský rok,“ informoval komunikačný odbor rezortu školstva. Následne riaditeľ školy v prípade potreby zabezpečí dieťaťu pedagogického zamestnanca na doučovanie slovenského jazyka.

Koľko detí nastúpi do škôl a škôlok v Nitre ministerstvo zatiaľ nezverejnilo s odôvodnením, že rezort síce má predbežný zoznam detí podľa veku s návrhom umiestnenia do materskej alebo základnej školy, ich počet ale zatiaľ nie je kompletný, pretože nezahŕňa 15- a 16-ročné deti. Podľa slovenských zákonov trvá povinná školská dochádzka najneskôr do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok života.

V stredu sa na ministerstve školstva konalo pracovné stretnutie s projektovým manažérom presídlenia a integrácie Iračanov v nitrianskom regióne. Ministerstvo mu poskytlo „podkladový materiál obsahujúci hlavne legislatívne a obsahové zabezpečenie výchovy a vzdelávania detí cudzincov v SR“. Deti irackých kresťanov nastúpia aj do cirkevných škôl a škôlok. „Rokuje sa na odbornej úrovni a robí sa všetko pre to, aby sa v priebehu apríla mohlo začať vzdelávanie týchto detí,“ povedal hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Spresnil, že v priestoroch, ktoré poskytlo utečencom biskupstvo, býva momentálne šesť irackých rodín.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X