Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ľudské skelety Vráble
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: I. Chebe, AU SAV - koláž Nitradeň
24. septembra 2022 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Desiatky ľudských skeletov našli archeológovia v Nitrianskom kraji, mnohým chýbala hlava

Archeológovia hodnotia ako zaujímavosť prevŕtané ľudské zuby, ktoré mohli byť súčasťou amuletov.

Vo Vrábľoch prebieha už 7. sezónu výskum jednej z najväčších stredoeurópskych sídliskových aglomerácii roľníkov z mladšej doby kamennej z obdobia približne medzi rokmi 5250 – 4950 pred Kristom.

Podieľajú sa na ňom medzinárodný výskumný tím archeológov z Archeologického ústavu SAV a nemecká Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.

Najmenej 35 skeletov

Ide o 3 sídliskové areály, ktoré majú celkovú rozlohu 50 ha. Jeden z nich bol v záverečnej etape fungovania opevnený jednou alebo dvomi priekopami, čo bolo na vtedajšiu dobu v strednej Európe výnimočné.

Prieskumom sa potvrdila prítomnosť minimálne 300 dlhých domov. V priestore priekop sa počas minulých sezón odkryli regulárne hroby i ľudské skelety uložené na dne priekopy.

Archeológovia našli tento rok pri jednom zo vstupov kulmináciu kostí, z ktorých vzniklo najmenej 35 skeletov. Telá ležali na chrbte, bruchu, boku a v iných polohách. Takmer všetkým chýbala hlava. Podarilo sa nájsť len jednu detskú lebku a jednu časť sánky.

ľudské skelety Vráble
Foto: I. Chebe, AU SAV

Prevŕtané ľudské zuby

Telá nemali pri sebe takmer žiadne sprievodné nálezy. Zaujímavé sú prevŕtané ľudské zuby, ktoré mohli byť súčasťou amuletov. V priestore sa podľa prvých zistení našlo veľa tiel adolescentov.

Medzinárodný tím sa bude teraz zaoberať rôznymi úlohami a zisťovať odpovede na otázky, či išlo o zabitých ľudí, obete epidémie, pozostatky po obradoch, či boli hlavy nasilu oddelené a pod.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X