Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
fajcenie pixabay
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
22. mája 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skMUDr.Daniel Paulovič, PhD, Pneumológ,MC Dzurilla,Nitra. ilustračná: pixabay.com

Deň bez fajčenia v Nitre bude spojený s meranám kapacity pľúc fajčiarov

V piatok 29. mája sa v Nitre uskutoční Deň bez fajčenia – Tobacco free day. Podujatie organizuje dlhoročný „bojovník“ proti fajčeniu a organizátor protifajčiarskych kampaní MUDr. Daniel Paulovič, PhD., pneumológ z MC Dzurilla v Nitre. Podujatie pripravuje v spolupráci s Mestom Nitra.

MUDr. Paulovič chce upozorniť verejnosť na škodlivosť fajčenia meraniami vitálnej kapacity pľúc – spirometriou, poradenstvom odvykania od fajčenia a meraním tlaku krvi. Merania sa uskutočnia v piatok 29. mája od 13.00 do 15.30 hod. pred Domom kultúry ORBIS.

Súčasťou podujatí venovaných Svetovému dňu bez fajčenia bude futbalový zápas, v ktorom 28. mája nastúpia lekári proti bývalým futbalistom. Hrať sa bude na ihrisku spoločnosti CESTY Nitra na Cabajskej ceste (pri Kerimaxe).

31.5. vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia /WHO/ za svetový deň bez fajčenia /Tobacco free day/. Ide o jednu z priorít WHO pretože fajčenie tabaku je jednou z popredných škodlivín ktoré spôsobujú vysokú chorobnosť a úmrtnosť ľudí. Vo svete fajčí okolo 1,5 miliardy ľudí nad 15 rokov . V SR fajčí okolo 34-35% obyvateľov/viac mužov/. Fajčenie tabaku vo svete ročne spôsobuje okolo 5 miliónov predčasných úmrtí, v EÚ je to vyše 650 000 úmrtí fajčiarov, v SR vyše 11-tisíc.

Fajčenie je klasická drogová závislosť. Ide o závislosť na nikotíne /podobne ako na heroin/, čiže závislosť na tvrdú drogu Veľkým problémom u nás je narastanie počtu mladých fajčiarov a hlavne dievčat. Do veku 18 rokov výrazne predbiehajú hlapcov vo fajčení, chlapci ich predbehnú po 20-ke. Cigareta skracuje život pravidelnému dlhoročnému fajčiarovi o 5 -25 rokov/v priemere 10/.Z ochorení spôsobených fajčením nás ohrozujú hlavne kardiovaskulárne choroby / ischemická choroba srdca s infartom myokardu, cievne mozgové príhody – porážka, ischemická choroba končatín – tzv. Burgerova choroba. Veľmi závažným ochorením u fajčiarov je rakovina: hlave rakovina pľúc /ženy začínajú dobiehať mužov/, ale aj rakovina iných orgánov ako: jazyk, dutina ústna, hrdlo, pažerák, žalúdok, pankreas, oblička, močový mechúr, hrubé črevo, mozog,prsník, maternica… Ďaľšou závažnou chorobou spôsobenou fajčením je CHOCHP /chronický zápal priedušiek/ ktorý spôsobí 3 milióny úmrtí vo svete ročne.

Cigaretový dym obsahuje vyše 5000 chemikálií,z toho vyše 60 rakovinotvorných látok. Za návyk je zodpovedný nikotín,ktorá je aj v cigarách, fajkovom tabaku ale aj pri fajčení vodnej fajky. Treba upozorniť, že škodlivé je aj fajčenie elektronickej cigarety.Zlým trendom posledné roky je aj fajčenie marihuany, ktorá spôsobuje podobnú závislosť a poškodzuje mozog /hlavne u mladších ľudí/ a spôsobuje zníženie IQ a doslova hlúpnutie. U skrytých psychóz môže vyprovokovať až samovraždu. Z uvedených dôvodov je fajčenie vážny problém na celom svete. Najlepšou metódou na prevenciu chorôb z fajčenia a vysokej úmrtnosti fajčiarov je nikdy nezačať fajčiť! a vytvárať pre nás všetkých zdravé životné prostredie, k čomu má slúžiť aj Zákon o ochrane nefajčiarov, ktorý včak nie je dostatočne kontrolovaný a sankciovaný. Krôčikom k jeho naplneniu je aj postupné vytváranie nefajčiarskych zón v meste /pešia zóna, športoviská,školy, reštaurácie/ a výchova mladej generácie bez cigariet,drog, alkoholu a propagovanie zdravého životného štýlu a nahradeným účinku látok spôsobujúcich závislosť aktívnym športom a pohybovými aktivitami, pretože po nich sa v mozgu uvoľňujú podobné látky ako pri fajčení.Autor:

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X