Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Darovanie darcovstvo Odber krvi
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer
9. júna 2020 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Darcovia krvi budú môcť počas Svetového dňa darcov krvi darovať v Nitre aj v nedeľu

Práve na nedeľu 14. júna vychádza Svetový deň darov krvi, darcovia aj prvodarcovia ho môžu osláviť darovaním.

Darovanie krvi bude počas Svetového dňa darcov krvi možné aj v nedeľu 14. júna. Informuje o tom Národná transfúzna služba (NTS) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala projektová manažérka NTS Martina Frigová.

V nedeľu, 14. júna NTS otvorí svoje pracoviská pre darcov krvi od 8.00 do 14.00 hod. Z dôvodu situácie spôsobenej koronavírusom, každý kto bude chcieť v tento deň darovať krv sa musí objednať na presný čas.

Odberové pracoviská NTS SR sa nachádzajú okrem Nitry aj v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, Banskej Bystrici, Košiciach, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline. V Nitre sa nachádza na Špitálskej 6.

Prípadní záujemcovia o darovanie krvi sa môžu na presný termín darovania nahlásiť telefonicky na príslušnom odberovom pracovisku, alebo prostredníctvom stránky NTSSR.

Téma kampane

Témou tohtoročnej kampane je zdôraznenie, že bezpečná krv zachraňuje životy aj počas pandémie. Slogan Svetového dňa darcov krvi je: „Daruj krv a urob svet zdravším miestom“.

Cieľom kampane je vyzvať čo najviac ľudí vo svete, aby sa stali darcami krvi a krv darovali pravidelne. Hlavnou ideou je zvýšiť povedomie ľudí o potrebe pravidelného darovania krvi a zabezpečiť tak prístup k bezpečným krvným prípravkom. Darovanie krvi patrí medzi kľúčové činnosti pri zabezpečení národnej sebestačnosti v zásobovaní krvou.

Kritické obdobie

Letné mesiace sú každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy. NTS preto aj prostredníctvom otvorenia svojich odberových pracovísk počas osláv Svetového dňa darcov krvi, chce na túto skutočnosť upriamiť pozornosť verejnosti, viesť ľudí k dobrovoľnému darcovstvu a informovať o dôležitosti tohto život zachraňujúceho skutku,“ uviedla NTS v tlačovej správe.

Svetový deň darcov krvi bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v máji 2005 a každoročne pripadá na 14. júna. Okrem WHO ho koordinujú aj Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia krvi a Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X