Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
herne-kasino-hazard-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages
20. novembra 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Ďalší zákaz hazardu v Nitre poslanci stiahli z rokovania mestského zastupiteľstva

Herne a kasína mali z ulíc Nitry miznúť postupne k termínu skončenia ich licencií.

Návrh všeobecného nariadenia o zákaze umiestňovania herní a kasín na území Nitry mestskí poslanci po diskusii stiahli z rokovania.

Návrh rátal s úplným zákazom hazardu, čo mestám a obciam od 1. novembra umožňuje novela zákona o hazardných hrách, ktorou sa už nevyžaduje petícia obyvateľov.

Mestské zastupiteľstvo sa k všeobecne záväznému nariadeniu podľa primátora Marka Hattasa vráti zrejme na svojom najbližšom rokovaní.

Dvojhodinová diskusia

Prevádzky herní a kasín podľa Hattasa neprinášajú mestám nič dobré. „Pre samosprávy je hazard bezpečnostný, sociálny, ekonomický aj urbanistický problém. Hazard na seba nabaľuje kriminalitu, sú za ním zničené rodiny,“ vysvetlil návrh nariadenia.

Až trikrát v diskusii vystúpil majiteľ siete kasín Róbert Vystavil, ktorý poslancov varoval pred absolútnym zákazom s tým, že keď nebude hazard legálny, tak sa bude dariť nelegálnemu. Navrhoval kompromis, ktorý mal umožniť fungovanie kasín v hoteloch.

Naopak, k hlasovaniu za zákaz mestských poslancov vyzval poslanec Národnej rady SR Martin Čepček (OĽaNO), ktorý bol jedným z iniciátorov prijatia novely zákona o hazardných hrách. Mestské zastupiteľstvo po približne dvojhodinovej diskusii rozhodlo o vrátení návrhu nariadenia na dopracovanie.

Rozhodnutie krajského súdu

Nitrianski poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením vlani v júni.

Urobili tak na základe petície za zákaz hazardu, ktorú podpísalo viac ako 20-tisíc ľudí, teda viac ako tretina oprávnených voličov. Herne a kasína mali z ulíc Nitry miznúť postupne k termínu skončenia ich licencií.

Krajský súd v Nitre v auguste tohto roku dočasne pozastavil účinnosť všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v Nitre.

Môžu zakázať hazard

Od 1. novembra môžu obecné a mestské zastupiteľstvá prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia zakázať hazardné hry aj bez podmienky predloženia petície, v ktorej sa občania sťažujú na narúšanie verejného poriadku.

Dovtedy bolo je prijatie nariadenia obce o zákaze hazardu na jej území podmienené existenciou petície, ktorú muselo podporiť najmenej 30 percent obyvateľov, v prípade Bratislavy a Košíc platila hranica 15 percent obyvateľov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X