Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Vodné nádrže
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Martin Havran
20. júla 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Dajte si pozor, kam sa pôjdete kúpať! Voda v prírodných nádržiach môže spôsobovať ťažkosti

NITRA 20. júla – Voda v prírodných nádržiach Jelenec, Vráble a v štrkovisku Veľký Cetín v okolí Nitry nie je vhodná na kúpanie. Napriek tomu, že tu platí zákaz kúpania, mnohí ľudia ho nerešpektujú. „Tieto vodné plochy neboli budované na rekreáciu, ale na hospodárske účely. Kvalitou vody ani vybavením nevyhovujú požiadavkám na rekreáciu,“ povedala pre agentúru SITA vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre Mária Kraváriková.

ILUSTRAÈNÉ: Vodné nádrže
Vodná nádrž Jelenec

Chýba základná vybavenosť ako plavčík, zdravotníci, šatne, sprchy, toalety, kanalizácia, likvidácia komunálneho odpadu. Nie sú upravené vstupy do vody ani plochy na slnenie, chýba zásobovanie pitnou vodou.

Hygienici dlhodobo monitorovali kvalitu vody v týchto nádržiach, ktorá nevyhovovala po stránke mikrobiologickej aj chemickej. Posledné tri roky už vzorky vody neodoberajú. „Kvalita vody sa už ďalej nesleduje, lebo bola dlhodobo nevyhovujúca,“ skonštatovala Kraváriková. Z mikrobiologických ukazovateľov boli podľa jej slov prítomné napríklad enterokoky, fekálne koliformné baktérie, vyskytovať sa môžu aj cyanobaktérie, resp. sinice.

ILUSTRAÈNÉ: Vodné nádrže
Štrkovisko Veľký CetínFoto: archívne, SITA/Martin Havran

Tie môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy – zápaly močových ciest, infekcie kože alebo alergické reakcie. „My si z času na čas robíme prieskum, kde sa ľudia kúpu a tých, ktorí využívajú tieto vodné plochy, časom ubúda,“ poznamenala Kraváriková.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X