Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2015-9-8_11-1-18
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
8. septembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTlačová správa, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

DAB v Nitre uvedie rekordný počet premiér

(PR) Prvá premiéra, plánovaná na 18. septembra 2015, bude zrkadliť svety a vzťahy súčasných tridsiatnikov, ale aj generačné rozdiely v rodinách. Experiment dvoch predstavení jedného večera režijne povedie česko-slovenský tandem.

Dozvuky horúceho leta už v polovici septembra osvieži celoslovenská premiéra dvoch hier od súčasného rakúskeho dramatika Ewalda Palmetshofera Hamleta je mŕtvy (Stav bez tiaže) a Faust je hladný a zabehla mu Grétka. Ide o projekt dvoch režisérov a dvoch samostatných hier uvádzaných v jednom predstavení. Hamleta naštuduje umelecký šéf DAB v Nitre Svetozár Sprušanský a Fausta režisér slovenského pôvodu Braňo Holiček.

Obe hry sa snažia zachytiť život a myslenie súčasných tridsiatnikov a ich každodenné problémy, ktoré musia riešiť cez hľadanie svojho miesta vo svete, pocity chaosu, generačné rozdiely v rodine až po ekonomické tlaky novodobého materiálneho spôsobu života a rozpadu sveta. Veľmi dôležitým momentom je poukázanie na schopnosť žiť tu a teraz a dokázať uchopiť prítomnosť do vlastných rúk. Zvláštna poetika hier, komika refrénovitého zhustenia ich slov sa postupne pretavia do mraziaceho trileru. FAUST a HAMLET sú zároveň súčasťou dlhodobejšieho projektu ARCHETYPY, ktorými chce DAB v Nitre preveriť najtrvalejšie „archetypálne“ hodnoty svetovej literatúry a drámy. Hodnoty morálne, ktoré tieto diela priniesli a súčasntíkom aj tlmočia.

Braňo Holíček je absolventom pražskej DAMU. Pochádza z Košíc a s divadlom je spätý už od detstva, keď ako malý chlapec účinkoval v niekoľkých inscenáciách Mestského divadla. Známym sa stal aj vďaka rozprávke Sokoliar Tomáš. Od roku 2009 pôsobí ako stály režisér pražského Studia Ypsilon. Venuje sa predovšetkým autorskej tvorbe. V Českej republike je vyhľadávaným aj ako herec a objavil sa vo viacerých divadelných a televíznych inscenáciách, seriáloch a filmoch, ako napríklad Všichni moji blízcí, Kruh, Red Baron, Vyprávěj, v najnovšej druhej sérii Ordinácie v růžové záhradě ako jeden z hlavných hrdinov. Je ženatý a má 2-ročného syna.

Ewald Palmetshofer je súčasný rakúsky dramatik a nositeľ viacerých významných ocenení (Mülheimer Dramatikerpreis -2015, Cena za drámu Kultúrneho združenia nemeckého priemyslu – 2008, najlepší mladý autor roku 2008). Od začiatku sezóny 2015/16 pracuje ako dramaturg pre divadlo Theater Basel vo Švajčiarsku.

Herecké obsadenie FAUST: Juraj Hrčka, Anna Čonková a.h., Juraj Ďuriš, Alena Pajtinková, Tomáš Turek, Jana Labajová a.h.

Réžia: Braňho HOLIČEK, Česká republika

Celoslovenská premiéra: 18. septembra 2015

Herecké obsadenie HAMLET: Jakub Rybárik, Barbora Andrešičová a.h., Daniela Kuffelová, Marcel Ochránek, Jana Kovalčíková, Roman Poláčik

Réžia: Svetozár SPRUŠANSKÝ

Celoslovenská premiéra: 18. septembra 2015

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X