Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drotar marian viskup barbora andresicova.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor foto: Collavino
17. mája 2019 Správy NitraPR od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

DAB končí s prípravami na Palárikovho Drotára, slovenskú klasiku uvedie s titulkovacím zariadením

(PR článok) Slovenská klasika z pera Jána Palárika sa odohráva v Budapešti, kde sa v rodine továrnika Rozumného náhodne stretávajú slovenský drotár, jeho pomaďarčený brat, poľský šľachtic, nemecký Žid a český žandár. Každý s iným záujmom.

Tvorcov inscenácie zaujala práve prítomnosť všetkých národností, ktoré tvoria súčasnú Vyšehradskú štvorku. „Pre nás je to zaujímavé z divadelného hľadiska, preto sme sa rozhodli to potiahnuť, takže herci v inscenácii rozprávajú štyrmi jazykmi. Okrem slovenčiny sa objavuje čeština, ktorá je predpísaná už Palárikom, vo zvýšenej miere poľština a maďarčina odrodilého Slováka Dobošiho. Z toho dôvodu bude na javisku aj titulkovacie zariadenie a budeme sa s tým trošku hrať. Nebude to samozrejme tak, že by postavy v týchto jazykoch rozprávali konzekventne od začiatku do konca, ale keď sú samé, alebo sú v nejakom emocionálnom rozpoložení, tak prepínajú do svojich rodných jazykov a vzniká tak istý Babylon, čo by mohlo byť zaujímavé,“ uviedol režisér inscenácie Lukáš Brutovský.

Drotar barbora andresicova kost. vytv. diana strauszova.jpg
Autor foto: Collavino

Veľkou výhodou pri realizácii tohto zámeru bola jazyková zdatnosť účinkujúcich hercov, ktorí s češtinou, maďarčinou ani poľštinou nemali problémy. „Máme dvoch kolegov, ktorých materský jazyk je maďarčina, to je Peter Oszlík a Nikolett Dékány, takže to do veľkej miery využívame. Tomáš Turek, ktorý v inscenácii hovorí po poľsky, zasa pochádza zo Starej Ľubovne a ako sám hovorí, s poľštinou bol v kontakte od detstva. Hoci tento jazyk neovláda stopercentne, svoju úlohu zvláda výborne. Najťažšou úlohou bola nemčina, pretože Braňo Matuščin, ktorý ňou má hovoriť, nie je nemčinár a musel sa s tým popasovať,“ vysvetlil dramaturg Miroslav Dacho.

Drotar marian viskup barbora andresicova.jpg
Autor foto: Collavino

V Palárikovej veselohre sa vášnivé a v súčasnosti veľmi aktuálne národnostné a sociálne spory spolu s nacionálnym šovinizmom príslušníkov krajín V4, v ktorých badať aj istú antisemitskú líniu, dostávajú až do grotesknej roviny. Autor však vo svojej hre vytvoril veľký priestor aj pre ľúbostné vášne vydajachtivých mladých slečien a pletky slobodných mládencov. Celú atmosféru dotvoria krásne kostýmy, ktorých autorkou je Diana Strauszová. „Inšpirujú sa dobovými odevmi 19. storočia, s tým, že sa pri nich pracuje s modrotlačou, takže to bude klasika, ale inscenovaná v 21. storočí,“ povedal L. Brutovský.

Drotar nikolett dekany.jpg
Autor foto: Collavino

Premiéru inscenácie Drotár uvedie DAB vo veľkej sále v piatok 24. mája. Diváci sa môžu tešiť na slovenskú klasiku s krásnymi kostýmami, nevšednou minimalistickou scénou, ktorú bude tvoriť iba šikmina s titulkovacím zariadením a hlavne na dobrú zábavu. Palárikovej veselohre ani jej novej inscenácii v DAB určite nebude chýbať zaujímavý pohľad na rad pozoruhodných postáv a postavičiek v rozmanitých situáciách, ale ani drsný humor namierený často aj do našich radov.

Drotar tomas turek ivan b. vojtek peter oszlik branislav matuscin.jpg
Autor foto: Collavino

V réžii Lukáša Brutovského v hre účinkujú: Andrej Remeník, Barbora Andrešičová, Nikolett Dékány, Tomáš Turek, Marián Viskup, Peter Oszlík, Martin Fratrič, Branislav Matuščin, Juraj Ďuriš. Ďalšie informácie o inscenácií spolu s fotografiami sa nachádzajú aj na stránke divadla.

Drotar tomas turek kost.vytv_. d. strauszova.jpg
Autor foto: Collavino
Foto_collavino 4985.jpg
Autor foto: Collavino

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X