Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA 17. roèník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Nitra, 27. september 2008. Foto: SITA/Martina Kriková
4. apríla 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona., mlyny-nitra.sk Ilustračné: SITA/AP

DAB dnes uvedie premiéru výpravnej komédie Sudcove starosti

Nitra 4. apríla – Klasickú výpravnú komédiu s pesničkami s názvom Sudcove starosti dnes v premiére uvedie Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Ako povedal režisér inscenácie Svetozár Sprušanský, hra je určená pre tých, ktorí chcú prísť do divadla relaxovať a zabaviť sa.

„Mysleli sme aj na nich a pripravili sme premiéru komédie, ktorá na Slovensku ešte uvedená nebola. Je od anglického dramatika, ktorý sa volá Arthur Wing Pinero. Odohráva sa vo viktoriánskom Anglicku,“ povedal. Pinero je považovaný za klasika anglickej zábavnej literatúry a často sa o ňom hovorí ako o predchodcovi Oscara Wilda. „Jeho hra Sudcove starosti má v sebe neuveriteľnú noblesu a spája v sebe aj situačný aj konverzačný humor,“ hovorí Sprušanský.

Komédia rozpráva príbeh muža v rokoch, ktorý sa rozhodol oženiť. Berie si ženu, ktorá je už druhýkrát vydatá a zatají, koľko má rokov. „Tých rokov si dosť uberie, ale zabudne na to, že má ešte aj syna z prvého manželstva. Preto musí aj on tvrdiť, že má menej rokov ako v skutočnosti. Do deja vstupuje rodinný priateľ, ktorý pozná skutočný vek manželky. Ona sa to snaží zatajiť a tým sa rozkrúti kolotoč zábavných situácií, utajovania a rôznych vzájomných mužsko-ženských vzťahov,“ hovorí o komédii Sprušanský.

Vo všeobecnom zmätku a počas večera trápnych omylov a nedorozumení sa všetci účastníci snažia vyhnúť ruke zákona i sebe navzájom. Divákom príbeh ponúka množstvo komických situácií, úsmev, oddych a zábavu spojenú s eleganciou vtedajšej doby. „Túto ‚kostýmovanú dobovku‘ z obdobia viktoriánskeho Anglicka uvedieme v celoslovenskej premiére, s niekoľkými songami z konca 18. a začiatku 19. storočia. Pôjde o výtvarne výpravnú inscenáciu so známymi piesňami a postavenú na hravom príbehu, hereckej ľahkosti a nonšalancii,“ dodal Sprušanský. DAB uvedie hru vo veľkej sále.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X