Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Záhrady Horného mesta
NITRA: Záhrady Horného mesta Deň otvorených dverí do záhrad Horného mesta v Nitre. Táto akcia je organizovaná Spoločnosťou pre záhradnú a krajinnú tvorbu v spolupráci s mestom Nitra, Krajským pamiatkovým úradom Nitra, Archeologickým Ústavom SAV Nitra a SPU Nitra. Nitra, 8. jún 2013. Foto: SITA/Martin Havran
24. júna 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Cyrilo-metodské oslavy vnesú do Nitry históriu aj duchovno

NITRA 21. júna  – Duchovný, historický a kultúrny aspekt budú mať oslavy 1150. výročia príchodu svätých Cyrila aMetoda na naše územie, ktoré budú od 5. do 7. júla v Nitre. Mesto Nitra je na ne pripravené, skonštatoval dnes na tlačovej besede primátor Nitry Jozef Dvonč. Ústredným podujatím bude Cyrilo-metodská národná päť na Svätoplukovom námestí 5. júla. Celebrovať ju bude pápežský legát Franc Rodé a s príhovorom vystúpi prezident Ivan Gašparovič. Ako povedal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák, očakáva sa aj účasť vyše 20 duchovných hodnostárov zo zahraničia vrátane kardinálov zo Sarajeva, Ostrihomu a Budapešti. Pozvaní sú tiež pravoslávni duchovní vyššej hierarchie z Cypru, Arménska a katolícki duchovní z Atén a zo Solúna. Oslavy v Nitre budú stáť okolo 100-tisíc eur. Štát poskytol dotáciu 52-tisíc eur, z ktorej sa bude financovať technické zabezpečenie, úprava a čistenie priestranstiev, historický festival Pribinova Nitrawa a medzinárodný folklórny festival Slavica fest. „Mesto vyčlenilo vo svojom rozpočte 44 080 eur, z toho časť bude pokrytá z rôznych grantov,“ povedal Dvonč. Hlavnými organizátormi osláv sú Mesto Nitra, Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj.

Prvý deň bude mať duchovno-historický charakter, druhý sa ponesie vslovanskomduchu aprogram tretieho dňa dostal prívlastok nitriansky. Počas piatku 5. júla otvorí svoje brány pre návštevníkov Nitriansky hrad. Vpodhradí bude popoludní historický festival Pribinova Nitrawa. Návštevníkov čaká veľkolepý sprievod s takmer 80 dobovými postavami, krčma, potulní muzikanti, dobové tábory, trh remeselníkov, Turnaj o meč kráľa Svätopluka či pouličné výjavy zo života svätých Cyrila a Metoda. „V programe vystúpi okolo 130 účinkujúcich,“ informoval organizátor festivalu Daniel Balko.

Archeologický ústav SAV v Nitre pripraví v hradnej Katedrále svätého Emeráma výstavu Najstaršie doklady kresťanstva na Slovensku, ktorá predstaví nálezy dokladajúce počiatky kresťanstva na našom území. „Budú to nálezy od doby rímskej až po románske obdobie, s vrcholom v dobe veľkomoravskej. Návštevníci budú môcť vidieť aj originál najstaršej knihy na Slovensku – Nitrianskeho evanjeliára,“ uviedol riaditeľ Archeologického ústavu Matej Ruttkay. Na Martinskom vrchu v areáli bývalých kasární pod Zoborom budú archeológovia 7. júla prezentovať základy veľkomoravského kostola. Podujatie bude sprevádzať historický program s hudbou Slovanov a staroslovienskou hostinou.

Program prvého dňa osláv vyvrcholí na Svätoplukovom námestí koncertom Slovenskej filharmónie, ktorá ponúkne premiéru oratória podľa eposu Jána Hollého Cirillo-metodiada. Večer dotvorí audiovizuálna a divadelná šou Veľkomoravský orloj. Druhý deň osláv 6. júla otvorí konferencia pre verejnosť o živote a diele Cyrila a Metoda vPonitrianskom múzeu. Na Svätoplukovom námestí sa vrámci medzinárodného folklórneho festivalu Slavica fest predstavia súbory zo slovanských krajín. Divadlo Andreja Bagara bude prezentovať najväčší ručne tkaný gobelín v strednej Európe. Chýbať nebude ani Nitriansky jarmok s ponukou remesiel v tradičných podobách, Pivné slávnosti, zraz historických vozidiel a mnohé ďalšie podujatia.

Nedeľa 7. júla sa na Svätoplukovom námestí predstaví nitrianska umelecká scéna. Návštevníci sa môžu tešiť na koncertnú verziu muzikálu Adam Šangala vpodaní hercov Divadla Andreja Bagara. O 20:00 bude Galavečer nitrianskych hviezd, v rámci ktorého vystúpi Kuly zDesmodu, Štefan Itcho Pčelár, Close Harmony Friends, La Gioia, Eva Pavlíková a Campana Batucada, Old school brothers aBruise, U.K.N.D. a mnohí ďalší

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X