Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra, hrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
24. júna 2015 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.skwww.teraz.sk © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Cyrilo-metodská kultúrna cesta povedie aj cez Nitriansky kraj

Využiť potenciál európskeho historického a kultúrneho dedičstva spojeného s cyrilo-metodskou misiou sa rozhodol aj Nitriansky kraj. Zapojil sa do projektu budovania cesty z Velehradu do Ríma.

Trasa medzinárodnej kultúrnej cesty by mala dôstojne reprezentovať historické a kultúrne tradície kraja. Vyznačenie trasy pripravil Nitriansky kraj v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV. Aj v spolupráci s ďalšími siedmimi krajmi – slovenskými i českými – pripravuje projekty ohľadom trasy a prípravy spoločného sprievodcu.

Ako sa pre TASR vyjadril predseda NSK Milan Belica, „budovanie tejto trasy nemá iba duchovný a kultúrny rozmer, ale poskytuje aj možnosti pre rozvoj podnikania, služieb, cestovného ruchu, skvalitnenie infraštruktúry a rekonštrukciu pamiatok.“

Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie určitou čiastkou zo svojich rozpočtov ale prispejú aj kraje, ktoré sa zapojili.

Nitra ako centrum Veľkomoravskej ríše bola priamo spätá s cyrilo-metodskou misiou, preto sa do projektu zapojila medzi prvými. Ešte je všetko v štádiu príprav, ale predstava Nitrianskeho kraja je taká, aby sa miesta ďalej rozvíjali a dobudovávali. Odkaz Cyrila a Metoda by mal byť trvalejší, nielen sa sústrediť na jednotýždňovú každoročnú oslavu, a dosiahnuť sa to dá aj týmto spôsobom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X