Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cyklus besied so slovenskými spisovateľmi
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
17. septembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi odštartuje svoj 10. ročník

Cyklus besied sa v Nitrianskej galérii koná od roku 2006 a nadväzuje na predošlú bohatú činnosť v oblasti šírenia a propagácie slovenskej literatúry. Moderátorom a spolutvorcom dramaturgie je od začiatku cyklu Dado Nagy.

Projekt sa primárne zameriava na súčasnú literatúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní na ceny v prestížnych literárnych súťažiach. Súčasťou besied je okrem moderovanej diskusie so spisovateľom aj autorské čítanie textov.

Tento rok cyklus odštartuje 1. októbra o 18. hodine. Diskutovať sa bude s Miroslavou Ábelovou, ktorá sa presadila ako autorka poézie. Vyštudovala žurnalistiku a momentálne pracuje ako hovorkyňa Greenpeace Slovensko. Získala Cenu Rudolfa Fabryho (2010) a stala sa víťazkou súťaže Básne 2012 Asseco Solutions (2012). V minulom roku vydala svoju druhú básnickú zbierku Na!.

Pokračovať sa bude 29. októbra, kedy do Nitrianskej galérie zavíta Peter Balko. Autor dosiahol úspech scenárom k filmu Kandidát. Okrem písania sa venuje organizovaniu kultúrneho života v jeho rodnom Lučenci. Je horúcim kandidátom na získanie prestížnej literárnej ceny za jeho debut Vtedy v Lošonci. Via Lošonc.

Ďalší sa na paškál dostane Daniel Majling. Dodo Nagy ho vyspovedá 26. novembra. Majling je fenoménom slovenského (i českého) divadelného a literárneho prostredia. Jeho nenásilne apelatívny a sarkasticko láskavý komix Rudo sa stal hitom medzi čitateľmi s okamžitým a neobvykle trvalým účinkom.

Poslednýkrát sa bude besedovať 10. decembra s Danielom Pastirčákom, ktorý pôsobí ako kazateľ, básnik, prozaik, esejista a výtvarník. Ako sám hovorí: „V mojich knihách žijú knihy tých, ktorí sa do mňa zapísali. Viem povedať viac o tom, ako sa literárny svet situoval vo mne, než o tom, ako som sa ja situoval v ňom. Hoci z istého pohľadu je to možno to isté.“

Vstup na všetky besedy je voľný.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X