Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Cyklus besied so slovenskými spisovateľmi
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
17. septembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi odštartuje svoj 10. ročník

Cyklus besied sa v Nitrianskej galérii koná od roku 2006 a nadväzuje na predošlú bohatú činnosť v oblasti šírenia a propagácie slovenskej literatúry. Moderátorom a spolutvorcom dramaturgie je od začiatku cyklu Dado Nagy.

Projekt sa primárne zameriava na súčasnú literatúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní na ceny v prestížnych literárnych súťažiach. Súčasťou besied je okrem moderovanej diskusie so spisovateľom aj autorské čítanie textov.

Tento rok cyklus odštartuje 1. októbra o 18. hodine. Diskutovať sa bude s Miroslavou Ábelovou, ktorá sa presadila ako autorka poézie. Vyštudovala žurnalistiku a momentálne pracuje ako hovorkyňa Greenpeace Slovensko. Získala Cenu Rudolfa Fabryho (2010) a stala sa víťazkou súťaže Básne 2012 Asseco Solutions (2012). V minulom roku vydala svoju druhú básnickú zbierku Na!.

Pokračovať sa bude 29. októbra, kedy do Nitrianskej galérie zavíta Peter Balko. Autor dosiahol úspech scenárom k filmu Kandidát. Okrem písania sa venuje organizovaniu kultúrneho života v jeho rodnom Lučenci. Je horúcim kandidátom na získanie prestížnej literárnej ceny za jeho debut Vtedy v Lošonci. Via Lošonc.

Ďalší sa na paškál dostane Daniel Majling. Dodo Nagy ho vyspovedá 26. novembra. Majling je fenoménom slovenského (i českého) divadelného a literárneho prostredia. Jeho nenásilne apelatívny a sarkasticko láskavý komix Rudo sa stal hitom medzi čitateľmi s okamžitým a neobvykle trvalým účinkom.

Poslednýkrát sa bude besedovať 10. decembra s Danielom Pastirčákom, ktorý pôsobí ako kazateľ, básnik, prozaik, esejista a výtvarník. Ako sám hovorí: „V mojich knihách žijú knihy tých, ktorí sa do mňa zapísali. Viem povedať viac o tom, ako sa literárny svet situoval vo mne, než o tom, ako som sa ja situoval v ňom. Hoci z istého pohľadu je to možno to isté.“

Vstup na všetky besedy je voľný.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X