Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska galeria besedy autori dado nagy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
27. mája 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Cyklus besied 4-3-2-1… opäť prinesie zaujímavé rozhovory so slovenskými autormi

Projekt sa zameriava na súčasnú domácu literatúru a prezentáciu autorov.

V Nitrianskej galérii sa opäť uskutoční tradičný cyklus besied 4-3-2-1… Koná sa už od roku 2006 a aj tentokrát nadväzuje na predošlú bohatú činnosť v oblasti šírenia a propagácie slovenskej literatúry. Moderátorom a spolutvorcom dramaturgie je od začiatku cyklu Jozef „Dado“ Nagy.

Cieľom je spopularizovať súčasnú domácu literatúru a prezentovať autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní na ceny v prestížnych literárnych súťažiach. Okrem diskusie s tvorcami je súčasťou besedy aj autorské čítanie textov.

Návštevníkom podujatia bude umožnený aj voľný vstup do výstavných priestorov galérie. Letné besedy sa budú konať na nádvorí na Samovej ulici č. 1. V prípade nepriaznivého počasia sa program presunie do výstavných priestorov (Župné námestie).

Program letných besied

Viliam Klimáček

Prvou je beseda s Viliamom Klimáčkom 22. júna 2022 o 17.00 hod. Pôvodne vyštudoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Ako absolvent pracoval ako chirurg a anestéziológ.

Po deviatich rokoch svojej lekárskej praxe však zamenil medicínske prostredie za divadelné. Stalo sa tak v roku 1985, keď založil spolu s Ivanom Mizerom, Milanom Paštékom a Zuzanou Benešovou divadlo GUnaGU. Dodnes pôsobí ako jeho umelecký šéf, dramaturg, scenárista, režisér i herec. Spolupracuje s ďalšími divadlami na Slovensku a v Česku. Píše tiež pre rozhlas a televíziu.

Venuje sa písaniu rôznych žánrov, medzi ktoré patrí dráma, literatúra faktu, poézia, pre deti a mládež, próza, publicistika, rozhlasová tvorba, scenáristika.

Nicol Hochholczerová

Ďalšou bude Nicol Hochholczerová, ktorá sa predstaví 19. júla 2022 o 17.00 hod. Je autorkou nastupujúcej literárnej generácie a momentálne študuje na katedre grafiky Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Ocenenia za prozaickú tvorbu získala v literárnych súťažiach Poviedka, Medziriadky, Literárny Kežmarok, Kukučínova Revúca a za knižnú ilustráciu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Novela „Táto izba sa nedá zjesť“, za ktorú si vyslúžila niekoľko pochvalných recenzií je jej knižným debutom.

Vanda Rozenbergerová

Letné trio uzatvorí Vanda Rozenbergerová 30. augusta 2022 o 17.00 hod. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pracovala ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi.

Je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka (2001, 2005, 2006). Knižne debutovala zbierkou poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov (2011). Po nej nasledoval román Moje more (2012).

Vo Vydavateľstve SLOVART jej vyšli romány Slobodu bažantom (2015), Muž z jamy a deti z lásky (2017), Tri smrtky sa plavia (2018) a všetky tri boli v desiatke ceny Anasoft litera. V roku 2021 jej vyšla kniha Zjedol som Lautreca, ktorú aj sama ilustrovala.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X