Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Colny urad informacie mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.sk
29. októbra 2018 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDen.sk Diskusia()

Colný úrad Nitra informuje o zjednodušení a zefektívnení procedúr pre vývozcov tovaru

Colný úrad Nitra informuje vývozcov tovaru do tretích krajín, ako aj špedičné spoločnosti, ktoré ich zastupujú, že v rámci zefektívnenia procedúr pri vývoze tovaru do tretích krajín, nie je potrebné tovar predkladať na príslušnej pobočke colného úradu, ale po podaní colného vyhlásenia môže byť tovar až do jeho prepustenia umiestnený v priestoroch vývozcu.

Novela Colného zákona účinná už od 1. januára tohto roku a umožňuje praktické zefektívnenie predkladania tovaru colným orgánom v prípade návrhu na jeho prepustenie tovaru do colného režimu vývoz alebo pasívny zušľachťovací styk.

Po podaní elektronického colného vyhlásenia nemusí byť tovar určený do uvedených režimov prepravený do colného priestoru príslušnej pobočky colného úradu (Topoľčany, Nitra, Nové Zámky, Levice, Komárno). Tovar môže až do skončenia colných formalít zostať umiestnený v prevádzkových priestoroch vývozcu alebo na akomkoľvek inom mieste, ktoré bude presne zadeklarované vo vývoznom colnom vyhlásení a to údajovým prvkom 5/23 – Umiestnenie tovaru v odseku 30 colného vyhlásenia.

Po prijatí predmetného colného vyhlásenia colné orgány považujú toto deklarované miesto za miesto schválené colnými orgánmi na predloženie tovaru. Vývozcovia majú zároveň možnosť si vytlačiť vývozný sprievodný doklad (EAD) priamo zo svojho deklaračného systému, a preto ani z tohto dôvodu nemusia navštíviť príslušnú pobočku colného úradu.

Na mieste na predloženie tovaru schválenom podľa vyššie uvedeného postupu je možné vykonať aj prípadnú kontrolu tovaru za podmienok stanovených v Colnom zákone. Ak by však vykonanie colnej kontroly tovaru na schválenom mieste spôsobilo colnému úradu narušenie prevádzkových pomerov alebo neúmerné administratívne zaťaženie, môže príslušná pobočka colného úradu v súlade s vyššie uvedenými ustanoveniami Colného zákona oznámiť deklarantovi, že sa colná kontrola tovaru vykoná v colnom priestore pobočky alebo na mieste určenom colnými orgánmi počas určených úradných hodín.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X