Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jaguar, land rover
ilustračné: SITA/AP
11. augusta 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Čo prinesie nová automobilka? Podľa analytičky potiahne priemysel aj zamestnanosť.

Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej by spustenie výroby v novom závode koncernu Jaguar Land Rover pri Nitre v roku 2018 znamenalo príspevok k rastu priemyselnej výroby Slovenska takmer 10 percentuálnych bodov.

Nová automobilka na Slovensku bude znamenať významný impulz pre hospodárstvo krajiny ako také. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej by totiž spustenie výroby v novom závode koncernu Jaguar Land Rover v roku 2018 znamenalo príspevok k rastu priemyselnej výroby takmer 10 percentuálnych bodov. Nezanedbateľná je podľa nej aj výška samotnej investície v sume 1,5 mld. eur, čo predstavuje skoro 2 % hrubého domáceho produktu.

„Výroba dopravných prostriedkov spolu so subdodávateľmi patria k hlavným ťahúňom slovenského priemyslu a prestavujú približne tretinu celkovej priemyselnej výroby,“ konštatuje analytička. Ako dodáva, rovnako vývoz dopravných prostriedkov je významnou časťou celkového exportu Slovenska, keď automobilová výroba predstavuje zhruba 35 % celkového priemyselného vývozu krajiny. „Po spustení produkcie Jaguar Land Roveru by sa tento pomer mal ešte zvýšiť,“ dopĺňa Muchová.

Na Slovensku pritom podľa nej priestor pre štvrtú automobilku existuje, rovnako tak technické vedomosti a pracovná sila. „Otázkou ostáva zabezpečenie kvalitnej pracovnej sily aj do budúcnosti. Vhodné by bolo väčšie zameranie na vedu a výskum a užšia spolupráca
medzi školami, univerzitami a podnikateľským sektorom,“ tvrdí Muchová. Výhodou Slovenska podľa nej však je existujúca skúsenosť a know-how v oblasti automobilovej výroby.

Ako dodáva analytik Sberbank Europe Vladimír Vaňo, pozitívnym faktorom je samotné portfólio značky Jaguar Land Rover. Pre tento luxusný segment automobilov totiž podľa neho nie je až tak dôležitá lacná pracovná sila, ale kvalita a spoľahlivosť odvedenej práce. „Spolu s ďalšími drahými značkami montovanými na Slovensku je to ďalšie potvrdenie toho, že silnou stránkou Slovenska nie je lacná pracovná sila, ale atraktívny pomer medzi cenou a kvalifikáciou pracovnej sily,“ tvrdí analytik.

Dôležité podľa Vaňa však bude aj to, ako sa bude firme na Slovensku podnikať. „Potenciálna dobrá skúsenosť značky môže byť dôležitá pre vytvorenie ‚mostu‘ na Slovensko pre ďalších investorov z Veľkej Británie, prípadne Indie, podobne ako v nedávnom prípade postupne prichádzajúcich firiem z Južnej Kórey,“ konštatuje.

Výrobca luxusných vozidiel Jaguar Land Rover podpísal memorandum o porozumení so slovenskou vládou v súvislosti s plánom výstavby závodu na Slovensku. Jaguar, ktorého vlastníkom je od roku 2008 indická skupina Tata Group, uviedol, že uskutočňuje štúdiu realizovateľnosti výstavby závodu v Nitre.

Závod by mal začať výrobu v roku 2018 a cieľom automobilky je v priebehu desaťročia od začiatku výroby dosiahnuť ročnú produkciu 300 tis. vozidiel. Konečné rozhodnutie má padnúť v neskoršej časti tohto roka. Podpísanie významného dokumentu s Jaguarom potvrdil na utorňajšom brífingu po mimoriadnom rokovaní vlády aj premiér Robert Fico.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X