Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Sviatok všetkých svätých, cintorín
ilustračné: SITA
28. októbra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: SITA

Cintoríny budú v meste počas sviatkov otvorené nepretržite

NITRA 28. októbra – V meste Nitra budú počas nadchádzajúcich sviatkov cintoríny otvorené po celý deň. „Cintoríny budú počas sviatkov otvorené nepretržite, a to od štvrtka 30. októbra do nedele 3. novembra,“ informovala agentúru SITA vedúca Správy cintorínov Viola Somorovská. Podľa jej slov je čistenie cintorínov v plnom prúde, skomplikovalo ho však nepriaznivé počasie. Tesne pre sviatkami sa tiež renovovali niektoré domy smútku. „Rekonštrukcie sa robili priebežne. Začalo sa v auguste a rekonštruovalo sa sedem domov smútku. Ešte stále sa rekonštruuje Dom smútku na cintoríne svätých Cyrila a Metoda, čo je najmladší cintorín,“ uviedla Somorovská.

Internetová stránka spoločnosti Arriva, ktorá zabezpečuje spoje MHD v Nitre, sľubuje posilnenie spojov v kritické dni. Pribudnúť by mala dočasná linka označená ako P15 na trase Centrum – Rázcestie Železničná stanica – Cabajská – Nový cintorín a späť. Vo štvrtok a piatok budú spoje MHD fungovať v režime školských prázdnin, cez víkend ako počas sviatkov.

V meste Nitra je vrátane kolumbária 14 cintorínov, na ktorých je približne 19 000 hrobových miest na ploche 20 hektárov. Najviac, 6 000 hrobových miest, má Mestský cintorín na Cintorínskej ulici. Pochovaných je tu aj veľa významných osobností Nitry, napríklad pedagóg, jazykovedec a kňaz Ján Damborský, spisovateľka Zlata Dvončová, hudobný skladateľ Jozef Rosinský alebo lekár a spisovateľ Pavol Strauss. O niektoré hroby týchto osobností sa starajú potomkovia, no niektoré nemajú nájomcov a preto sa im ani nedostáva adekvátnej starostlivosti. „Nie je v našich kapacitných a ani finančných možnostiach sa o tieto hroby starať,“ uviedla Somorovská.

Každoročne stúpa aj počet kremácií. Z celkového ročného počtu približne 650 pohrebov je 28 percent kremácií. Kolumbárium na mieste, kde je zriadené, nemožno rozšíriť, ďalšie by bolo možné zriadiť v rámci nejakého nového cintorína. Nový cintorín by sa mal v blízkej budúcnosti stavať v mestskej časti Chrenová.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X