Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sviatok všetkých svätých, cintorín
ilustračné: SITA
28. októbra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: SITA

Cintoríny budú v meste počas sviatkov otvorené nepretržite

NITRA 28. októbra – V meste Nitra budú počas nadchádzajúcich sviatkov cintoríny otvorené po celý deň. „Cintoríny budú počas sviatkov otvorené nepretržite, a to od štvrtka 30. októbra do nedele 3. novembra,“ informovala agentúru SITA vedúca Správy cintorínov Viola Somorovská. Podľa jej slov je čistenie cintorínov v plnom prúde, skomplikovalo ho však nepriaznivé počasie. Tesne pre sviatkami sa tiež renovovali niektoré domy smútku. „Rekonštrukcie sa robili priebežne. Začalo sa v auguste a rekonštruovalo sa sedem domov smútku. Ešte stále sa rekonštruuje Dom smútku na cintoríne svätých Cyrila a Metoda, čo je najmladší cintorín,“ uviedla Somorovská.

Internetová stránka spoločnosti Arriva, ktorá zabezpečuje spoje MHD v Nitre, sľubuje posilnenie spojov v kritické dni. Pribudnúť by mala dočasná linka označená ako P15 na trase Centrum – Rázcestie Železničná stanica – Cabajská – Nový cintorín a späť. Vo štvrtok a piatok budú spoje MHD fungovať v režime školských prázdnin, cez víkend ako počas sviatkov.

V meste Nitra je vrátane kolumbária 14 cintorínov, na ktorých je približne 19 000 hrobových miest na ploche 20 hektárov. Najviac, 6 000 hrobových miest, má Mestský cintorín na Cintorínskej ulici. Pochovaných je tu aj veľa významných osobností Nitry, napríklad pedagóg, jazykovedec a kňaz Ján Damborský, spisovateľka Zlata Dvončová, hudobný skladateľ Jozef Rosinský alebo lekár a spisovateľ Pavol Strauss. O niektoré hroby týchto osobností sa starajú potomkovia, no niektoré nemajú nájomcov a preto sa im ani nedostáva adekvátnej starostlivosti. „Nie je v našich kapacitných a ani finančných možnostiach sa o tieto hroby starať,“ uviedla Somorovská.

Každoročne stúpa aj počet kremácií. Z celkového ročného počtu približne 650 pohrebov je 28 percent kremácií. Kolumbárium na mieste, kde je zriadené, nemožno rozšíriť, ďalšie by bolo možné zriadiť v rámci nejakého nového cintorína. Nový cintorín by sa mal v blízkej budúcnosti stavať v mestskej časti Chrenová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X