Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. etapa rekonštrukcie nitrianskej AS
ilustračné: LB, NitraDeň.sk
25. júla 2018 Správy NitraKrimi od NitraDeň.skNitraDeň.sk, MsP Nitra Diskusia()

Chorvát močil na autobusovej stanici priamo na cestu, mladý Leonardo zas znemožňoval cestujúcim sedenie

Mestská polícia v Nitre zverejnila na svojej webovej stránke ďalšie prípady, ktoré riešila v poslednom období. Pri niektorých spomenutých policajti použili donucovacie prostriedky, nakoľko pristihnutí občania neboli ochotní spolupracovať.

Ako píše nitrianska polícia, v pracovný deň približne pol hodinu po poludní spozorovala hliadka mestskej polície na zvyčajne frekventovanej ulici v blízkosti autobusovej stanice neznámeho muža. Ten močil priamo na cestu.

Nakoľko policajti posúdili, že muž porušil priestupkový zákon, vyzvali ho, aby im predložil doklad totožnosti. Muž však svoju totožnosť odmietol hodnoverne preukázať. „…možno si myslel, že mu jeho správanie na verejnom priestranstve prejde. Mestskí policajti však od úmyslu doriešiť priestupok neustúpili a muža predviedli na útvar MsP. Tam muž zázračne rýchlo „prišiel k rozumu“ a našiel vo svojich veciach pas, ktorý veľmi rýchlo predložil mestským policajtom,“ píše sa na webe nitrianskej polície.

Polícia následne zistila, že ide o 45-ročného občana Chorvátska z mesta Varažin. Ako s humorom polícia dodáva, možno takýmto spôsobom Chorvát oneskorene oslavoval titul vicemajstrov sveta vo futbale. „Neslušný vicemajster bol neskôr určite rád, že zasahujúci príslušníci nitrianskej mestskej polície si pri riešení situácie zachovali profesionálny prístup a so zvýšenou mierou trpezlivosti nepoužili žiadny so zákonných donucovacích prostriedkov,“ dopĺňa polícia.

Prípad s Chorvátom nebol jediným, ktorý polícia riešila. „Chorvát sa, hoci na poslednú chvíľu, ale predsa len zachoval rozumne a svoju totožnosť preukázal, čo sa však nedá povedať o dvadsaťtriročnom mužovi z Nitry o dva dni neskôr jednu hodinu po polnoci,“ vysvetľuje polícia.

Mestskí policajti reagovali na žiadosť od viacerých občanov, ktorí opakovane upozorňovali na rušenie nočného pokoja skupinkou mladých ľudí na sídlisku Klokočina. „Prvé porušenie pred hodinou a pol riešila hliadka MsP spočiatku zhovievavo dohováraním a po krátkom rozhovore s mladými mužmi títo stíchli a miesto opustili. Pri opakovanom príchode znovu zaregistrovali porušenie priestupkového zákona tou istou skupinkou, ktorá nerešpektovala predošlé dohováranie mestských policajtov ani vlastný sľub, že už nebudú občanov sídliska Klokočina rušiť v spánku,“ objasňuje mestská polícia.

Ako uvádzajú policajti, príslušníci rázne vyzvali skupinu, aby sa utíšila, túto výzvu uposlúchli všetci okrem jedného, ktorý sa naďalej správal hlučne, vykrikoval a dokonca teatrálne odhodil prázdnu sklenú fľašu, ktorá sa s hlasným praskotom rozbila. Hliadka následne vyzvala mladého rebela, aby okamžite upustil od protiprávneho konania a predlož svoj doklad totožnosti a podal vysvetlenie k priestupku.

Mladík však odmietol splniť čokoľvek, k čomu ho mestskí policajti vyzývali a ani po jasnej výstrahe hliadky o predvedení na útvar MsP a použití donucovacích prostriedkov, výzvy neuposlúchol.

„Keďže navyše tiež odmietol dobrovoľne nastúpiť do služobného vozidla, boli voči nemu použité donucovacie prostriedky. Mestskí policajti boli aj v tomto prípade opäť ohľaduplní, pretože použili najmiernejšie prostriedky a to chvaty a hmaty, ktoré muža iba znehybnili, boleli len dočasne a neutrpel žiadne zranenia. Keď rebelujúci muž zistil, že to mestskí policajti myslia vážne, po predvedení začal spolupracovať a po vzore Harryho Pottera zázračne našiel svoj „neexistujúci“ občiansky preukaz. Neskôr bol doriešený v zmysle priestupkového zákona,“ dodáva polícia.

K ďalšiemu podobnému zásahu prišlo tentoraz opäť na autobusovej stanici. Stalo sa tak dva dni na to vo večerných hodinách pracovného dňa. „Príslušníci mestskej polície počas hliadkovania spozorovali neznámeho mladého muža ležiaceho na lavičke takým spôsobom, ktorý znemožňoval ostatným prítomným cestujúcim využiť lavičku na sedenie počas čakania na autobus. Do očí bijúce to bolo i z toho dôvodu, že vedľa museli stáť i starší občania, tiež rodina s dvomi malými deťmi,“ opisuje situáciu polícia.

Ako dodávajú príslušníci MsP v Nitre, muž mal nohy vyložené na lavičke a keďže ich mal značne znečistené, zašpinil nimi aj tretinu plochy určenej na sedenie. Hliadka sa mu preto prihovorila a vyzvala ho, aby sa posadil a následne predložil doklad totožnosti.

„Muž sa veľmi zle tváril, že spí, na výzvy nereagoval a neúspešne zahral etudu „spiaci medveď uprostred zimy“. Až keď mestskí policajti zvýšenou intenzitou a patričnou razanciou v hlase svoju výzvu zopakovali, mladý spachtoš sa snažil zahrať ďalšiu hereckú etudu „prekvapený prebúdzajúci sa medveď v skorú jar“, píše sa na webe nitrianskej polície.

Na opakovanú výzvu hliadky, aby predložil svoje doklady, reagoval negatívne a znova odmietol poskytnúť svoju totožnosť. Okamžite tiež prešiel do slovnej agresivity a začal vykrikovať vulgarizmy.

Pri mužovi bola dvakrát použitá výstraha, že ak neupustí od protiprávneho konania, budú voči nemu použité donucovacie prostriedky. Hliadka, ktorá už teraz vystupovala striktne a rázne,  ho jasne upozornila, že bude predvedený na útvar mestskej polície za účelom zistenia totožnosti a podania vysvetlenia k priestupku, prípadne aj za použitia donucovacích prostriedkov, ak bude klásť aktívny alebo pasívny odpor. Neznámy mladý neprispôsobivý muž však stále reagoval bez zapojenia „rozumu“, neprestal vykrikovať, odmietol predložiť doklad, odmietol povedať údaje, odmietol nastúpiť do vozidla, navyše začal tesne pred hlavou príslušníka mestskej polície mávať so zaťatými päsťami a voči zákroku hliadky kládol aktívny odpor,“ uvádza polícia.

Aj pri tomto prípade boli mestskí policajti donútení použiť miernejšie hmaty a chvaty a mladíka naložili do služobného vozidla, pričom ho predviedli na útvar MsP. „Aj on, keď stratil svoje obecenstvo na stanici, začal byť po predvedení veľmi rýchlo spolupracujúci, spomenul si na svoje meno, priezvisko i dátum narodenia. Rovnako, ako dvaja rebeli pred ním, ani osemnásťročný Leonardo z Novej Vsi nad Žitavou neutrpel pri zákroku žiadne zranenia a mestskí policajti ho doriešili v intenciách priestupkového zákona,“ uzatvára polícia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X