Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zoborsky klastor skraslovaci spolok.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com
18. júna 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Cez rozšírenú realitu turisti v tablete vidia, ako žili mnísi v kláštore na Zobore

Mníšsky príbytok pozostával zo štyroch miestností oddelených chodbou, bola tu kaplnka s oltárom, spálňa, pracovňa a sklad.

Návštevníci ruín Zoborského kláštora v Nitre sa môžu ponoriť do minulosti a vidieť, ako kedysi žili mnísi na Zobore. Umožňuje im to nová aplikácia. Turisti sa môžu poprechádzať ruinami jedného z domov mníchov z obdobia baroka a v tablete vidieť, ako jednotlivé miestnosti vyzerali. Informácie sa dozvedia z nahovoreného komentára, ako aj od sprievodcu.

Rozšírená realita užívateľovi poskytuje okno do minulosti. Keď sme sem prišli, boli tu len múry do výšky 30 – 40 centimetrov, nezachovala sa ani dobová dokumentácia toho, ako táto eremitka – príbytok mnícha – vyzerala, vychádzali sme teda z analógie z podobných stavieb z rovnakého obdobia, prípadne z archeologických výskumov,“ uviedol architekt Ivan Málek, autor 3D modelu pre aplikáciu. Technické riešenie pripravil Ivan Zelenay.

Aplikácia bude počas leta k dispozícii v soboty a nedele

Eremitka pozostávala zo štyroch miestností oddelených chodbou. Bola tu kaplnka s oltárom, spálňa, pracovňa a sklad. „Predpokladáme, že sa tam nachádzala aj latrína alebo suché WC. Pred eremitkou sa ešte nachádzala bylinková záhrada,“ doplnil Málek. V kláštore bolo okolo 20 samostatných mníšskych domčekov.

Aplikácia bude počas leta k dispozícii v soboty a nedele, keď je v Zoborskom kláštore prítomný sprievodca, ktorý s tabletom prevedie návštevníkov domom mnícha. „Pri príležitosti osláv Svetového dňa cestovného ruchu bude 28. septembra spustená aplikácia Sedem pahorkov Nitry a odvtedy si už turista bude môcť pozrieť príbytok mnícha hocikedy aj počas individuálnej návštevy vo svojom vlastnom mobile či tablete,“ povedal Ján Kratochvíl, predseda Zoborského skrášľovacieho spolku, ktorý sa stará o záchranu a prezentáciu ruín Zoborského kláštora.

Aplikáciu pripravuje TIC Nitra

Aplikáciu, ktorá predstaví sedem nitrianskych pahorkov, pripravuje Turistické informačné centrum Nitra. Okrem Zobora bude zahŕňať aj hradný kopec, Kalváriu, Vŕšok, Borinu, Martinský vrch a dražovský kopec.

V minulom roku sa podarilo nad zakonzervovanými ruinami mníšského príbytku postaviť železnú konštrukciu a strechu. Tento rok pribudne opláštenie, mesto Nitra na investíciu poskytlo dotáciu 12-tisíc eur. Nedávno sa skončila aj sanácia ruín tzv. Rákocziho altánku.

V týchto miestach bola pravdepodobne kaplnka svätého Svorada a Benedikta, ktorú dal vystavať biskup Selepčéni v roku 1663. V roku 1710 v jednej z terás kláštora vybudovali altánok, ktorý mal oktagonálny tvar. Do altánku pritekala vody zo Svoradovho prameňa, ktorá bola potom ďalej rozvádzaná po kláštore a končila v rybníku pod kláštorom v miestach dnešného parkoviska,“ priblížil históriu tohto miesta Kratochvíl.

Celý priestor sa mení na lesopark

Zoborský skrášľovací spolok vznikol v roku 2013. Od roku 2014 získal na záchranu Zoborského kláštora dotácie a milodary v sume približne 200-tisíc eur. Okrem iného sa mu podarilo sanovať ruiny kláštorného Kostola svätého Jozefa, v ktorých sa v máji 2017 konala po viac ako 200 rokoch svätá omša.

Dnes môžem hrdo konštatovať, že sa zakonzervovali všetky ruiny, ktoré boli viditeľné nad zemou. Návštevníci sa naučili chodiť do kláštora, k dispozícii majú informačné centrum počas víkendu i so sprievodcom,“ skonštatoval Kratochvíl. Celý priestor sa mení na lesopark s lavičkami, stolmi, odpadkovými košmi, v jednej časti sa nachádza zážitková expozícia s ponukou aktivít pre deti.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X