Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oprava cesty
Foto: archívne, Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk
1. decembra 2021 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Cesty v kraji prejdú rekonštrukciami, podľa analytikov potrebujú kvalitnejšiu štúdiu

Štúdia uskutočniteľnosti, ktorú pripravila Slovenská správa ciest, podľa Útvaru hodnoty za peniaze obsahuje viaceré chyby, vrátane zlých výpočtov, nevyhovujúceho dopravného modelu a chýbajúcej ekonomickej analýzy.

Slovenská správa ciest (SSC) pripravuje modernizáciu ciest I. triedy v okolí Nitry a Levíc. Štúdia uskutočniteľnosti, ktorú pripravila, podľa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) obsahuje viaceré chyby, vrátane zlých výpočtov, nevyhovujúceho dopravného modelu a chýbajúcej ekonomickej analýzy.

S cieľom modernizácie 97 kilometrov ciest I/51 medzi Nitrou a Žemberovcami a I/76 medzi Hronským Beňadikom a Želiezovcami štátni cestári posudzujú investíciu 112 mil. eur do rekonštrukcie a 187 mil. eur do obchvatov obcí.

Rozdelenie projektu

Projekt je podľa analytikov rozdelený na dvadsať úsekov s vlastným variantom modernizácie a výstavby obchvatu.

S výnimkou obchvatu Vrábeľ, pre ktorý bola spracovaná dokumentácia na územné rozhodnutie, sú všetky projekty na začiatku prípravy.

Na väčšine úsekov SSC neporovnáva modernizáciu a obchvat, čo je v rozpore s dobrou praxou a metodikou ministerstva dopravy. Chýba ekonomická analýza modernizácie väčšiny cesty, použitý dopravný model nespĺňa štandardy stanovené rezortnou metodikou,“ informoval ÚHP na sociálnej sieti.

Spoločensky návratné

Aj po zohľadnení chýb a obmedzení dopravného modelu a ekonomickej analýzy je podľa analytikov možné považovať obchvaty Veľkého Ďuru, Kalnej nad Hronom a Hornej Seče za spoločensky návratné.

Navrhujú ich zaradiť do zásobníka projektov v cestnej infraštruktúre a pripravovať ich podľa harmonogramu.

ÚHP odporúča štúdiu uskutočniteľnosti vypracovať podľa platných metodických dokumentov s plnohodnotnou analýzou a opätovne predložiť na hodnotenie. SSC by sa mala zamerať na obchvaty Veľkého Lapáša a Vrábeľ a úseky, ktoré štúdia – hoci nespoľahlivo – považuje za spoločensky návratné,“ dodal ÚHP.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X