Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAGUAR: Výstavba závodu v Nitre
ilustračné: SITA
5. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Cerulík tvrdí, že štát ho napriek Ficovmu vyhláseniu vyvlastnil

Obyvateľ Nitry Roman Cerulík tvrdí, že štát ho v súvislosti s výstavbou strategického parku pre Jaguar Land Rover vyvlastnil. Stalo sa tak podľa jeho vyjadrenia napriek tomu, že vo februári 2016 vtedajší premiér Robert Fico vyhlásil, že štát jeho pozemky nepotrebuje.

„Vyvlastnením má prísť k ‚rozbitiu‘ mojich stavebných pozemkov v Nitre na Zobore a tým k zmareniu mojich takmer 15-ročných realitných zámerov s týmto majetkom. To všetko za vyvlastniteľom – obchodnou spoločnosťou MH Invest, s. r. o. – navrhovanú zlomkovú cenu z reálnej hodnoty pozemkov,“ uviedol Cerulík. Vo svojom stanovisku určenom médiám cituje vyjadrenie Roberta Fica z tlačovej besedy, ktorá bola 25. februára 2016 v nitrianskom priemyselnom parku a naživo ho vysielala televízia: „Toto je pre nás nepodstatná vec, pretože nikto mu neublížil, jednoducho jeho pozemky nepotrebujeme. A pokiaľ sa rozhodne, že bude sám rozvíjať svoj zámer, no nech ho rozvíja, nikto mu v tom nebude brániť.“

Rezort dopravy len odporučil na štátnu spoločnosť MH Invest, ktorá sa venuje budovaniu Strategického parku Nitra. Tá však na otázky ani za dva týždne neodpovedala.

Viac ako 20 žalôb

Na spomínanej tlačovej besede vtedajší splnomocnenec vlády pre prípravu a realizáciu strategických parkov Viktor Stromček označil Cerulíka za špekulanta, ktorý sa snaží vydierať štát v súvislosti s pozemkami pre automobilku Jaguar Land Rover. „Celé týždne je zrejmé, že mu ide o jedno jediné, a to je osobný prospech. Podmieňoval spoluprácu s nami tým, že odkúpime od neho pozemky za neúmernú cenu,“ povedal vtedy Stromček. Vtedajší premiér Fico ho doplnil, že 14 hektárov pôdy, ktoré štát nepotrebuje, chcel Cerulík predať za 220 eur za meter štvorcový. Cerulík už podal v súvislosti s Jaguarom vyše 20 žalôb, ktoré súvisia s rozhodnutiami správnych orgánov a podal aj trestné oznámenie na Stromčeka za ohováranie.

Tie pozemky, pri ktorých sa MH Invest nepodarilo s majiteľom dohodnúť na kúpe, štát vyvlastňuje. V prípade nezistených alebo zomrelých vlastníkov idú peniaze do depozitu Slovenského pozemkového fondu. MH Invest vykupuje pozemky v Nitre, Lužiankach, Zbehoch a Čakajovciach za ceny určené znaleckými posudkami – 15,10 eur a 17,21 eur za meter štvorcový. Cena za meter štvorcový pre Nitrianske biskupstvo bola stanovená na 42 eur vrátane DPH. Dôvodom vyššej ceny má byť fakt, že cirkevné pozemky nie sú určené priamo pre strategický park, ale pre širšie zázemie a infraštruktúru.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X