Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavjaňa
SITA
20. júna 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Cenu mesta má okrem iných dostať hokejový klub aj tréner Stavjaňa

Hokejový klub Nitra aj tréner hokejistov Antonín Stavjaňa majú dostať Cenu mesta Nitry. Návrh na udelenie cien predloží primátor Jozef Dvonč vo štvrtok 23. júna na mestskom zastupiteľstve. Hokejový klub má získať cenu „za vynikajúce športové výkony, významné výsledky a propagáciu mesta Nitry“, pretože zvíťazil v Tipsport extralige v sezóne 2015/2016.

Počiatky nitrianskeho hokeja siahajú do decembra 1926, kedy miestni nadšenci založili Hokejový klub AC Nitra. Od vzniku samostatnej slovenskej hokejovej extraligy chýbala Nitra v najvyššej súťaži iba trikrát. Opätovný vzostup nitrianskeho hokeja začal v sezóne 2002/2003, kedy hráči v bielo-modrých dresoch vybojovali extraligu. V sezóne 2015/2016 zaznamenal klub doteraz najväčší úspech – prvenstvo v extralige. Stavjaňa je majstrom sveta z rokov 1985 a 1996. Kariéru aktívneho hráča ukončil v roku 1998. Trénoval niekoľko hokejových klubov v Čechách a na Slovensku.

Okrem hokejistov chce mesto oceniť aj Volejbalový klub Ekonóm Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorý sa nedávno premenoval na Volejbalový klub Bystrina SPU. Po prvý raz v 64-ročnej histórii klubu sa Nitra v sezóne 2015/2016 stala majstrom Slovenska vo volejbalovej extralige mužov.

Cenu mesta Nitry navrhuje primátor udeliť aj vysokoškolskému pedagógovi Ondrejovi Šedivému za celoživotný prínos v skvalitňovaní vzdelávania v oblasti matematiky, za šírenie dobrého mena Nitry doma i v zahraničí. Šedivý napísal množstvo učebníc pre základné, stredné aj vysoké školy a získal celý rad ocenení, medzi nimi aj najvyššie možné ocenenie ministra školstva – Veľkú medailu svätého Gorazda za výnimočné celoživotné dielo.

Emeritný profesor Imrich Točka má dostať Cenu mesta Nitry za záslužnú činnosť a prínos v oblasti kultúry, histórie, medailérstva, numizmatiky a zachovania kultúrneho a duchovného dedičstva. Napísal publikácie o histórii mestských častí Nitry Chrenová a Zobor, Nitrianske zvony a Nitrianske poľovníctvo. Svoju celoživotnú zbierku medailí daroval Ponitrianskemu múzeu v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X