Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DOSKY 2017: Najlepší ženský herecký výkon
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Herečka Lucia Korená ocenená počas 22. ročníka Divadelných ocenení sezóny DOSKY 2017 za najlepší ženský herecký výkon ako hlavná postava v inscenácii Anna Franková (Nové divadlo Nitra). Foto: SITA
16. októbra 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Cenu DOSKY 2017 za najlepší ženský herecký výkon získala nitrianska herečka Lucia Korená

Víťazi cien DOSKY 2017 sú známi. Ceny 22. ročníka odovzdali v nedeľu počas slávnostného galavečera v novej budove Slovenského národného divadla. V tomto roku po prvýkrát udelili aj mimoriadnu cenu Asociácie súčasného divadla za projekt, ktorý si získal výraznú podporu hlasujúcich, avšak sa nedal zaradiť ani do jednej z existujúcich kategórií.

V kategórii Bratislavské divadlo sezóny 2017 zvíťazilo Divadlo ASTORKA Korzo´90. Tento súbor sa hlási k tradícii Divadla na korze, ktoré bolo administratívne zrušené v čase normalizácie. Po presťahovaní z kultového priestoru na Suchom mýte sídli v historickej budove na námestí SNP v Bratislave. V minulej sezóne prinieslo na javisko dramatizáciu románu Pavla Vilikovského Letmý sneh v réžii Juraja Nvotu, Sofoklovu Elekru v réžii Lukáša Brutovského, ako aj súčasnú hru nemeckého dramatika Davida Gieselmanna Kontajner Paríž v réžii umeleckého šéfa súboru Mariána Amslera. S úspechom sa divadlo prezentovalo aj v prestížnom umeleckom centre Bozar v Bruseli s inscenáciou Jama deravá v réžii Michala Vajdičku.

Cenu za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla získal Péter Esterházy za Mercedes Benz (činohra SND). Cenu za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla získali Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková za Denník Anny Frankovej v réžii a choreografii Ondreja Šotha (Balet Štátneho divadla Košice). Cenu za mimoriadny počin v oblasti operného divadla dostala Opera SND za inscenáciu opery Antonia Vivaldiho Arsilda v réžii Davida Radoka (hudobné naštudovanie Václav Luks).

DOSKY 2017: Najlepšia inscenácia sezóny
Zľava: Lenka Máčiková ako Mirinda a Lucile Richardot ako Lisea v inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda (Opera Slovenského národného divadla Bratislava), ktorá bola vyhlásená za najlepšiu inscenáciu sezóny. Foto: SITA/Opera SND

Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny poputovala do rúk Daniela Fischera za hudbu k inscenácii hry Bernharda Studlara Túžba po nepriateľovi (Činohra SND). Zuzanu Ježkovú ocenili v kategórii najlepší kostým sezóny za kostýmy k inscenácií opery Antonia Vivaldiho Arsilda v SND. Za túto operu získal cenu aj David Radok v kategórii najlepšia scénografia sezóny.

Cenu za najlepší mužský herecký výkon získal Tomáš Mischura za postavu Dávida v inscenácií hry Michaely Zakuťanskej Deň, keď zomrel Gott hranú v Prešovskom národnom divadle. Najlepšou herečkou sezóny je Lucia Korená za postavu Anny Frankovej v inscenácii Anna Franková (Nové divadlo Nitra). Najlepším režisérom je David Radok za réžiu opery Antonia Vivaldiho Arsilda (SND). Táto opera získala aj cenu najlepšia inscenácia sezóny.

DOSKY 2017: Najlepší mužžský herecký výkon
Herec Tomáš Mischura (vľavo) ocenený počas 22. ročníka Divadelných ocenení sezóny DOSKY 2017 za najlepší mužžský herecký výkon za postavu Dávida v inscenácií hry Michaely Zakuanskej Deň, keď zomrel Gott (Prešovské národné divadlo). Foto: SITA

Mimoriadna cena Asociácie súčasného divadla poputovala do rúk Ivety Škripkovej a Mariána Pecka za Bábkové divadlo na Rázcestí za koncept festivalu Bábkarská Bystrica Tour 2016. „Tento projekt získal v ankete veľkú podporu, ale nespĺňal podmienky udelenia ceny DOSKY, ktorá je určená výkonom v konkrétnych inscenáciách. Jednoznačne však plní základnú úlohu, ktorú divadlo má, a to aj v neľahkých podmienkach, v ktorých pracuje a v opozícii k moci, ktorá sa snaží zo všetkých síl umlčať základné práva umelca slobodne vyjadrovať svoje pocity, názory a myšlienky,“ reagoval spoluautor ocenenia DOSKY a kreatívny producent tohtoročného ceremoniálu René Parák.

V rámci ceremoniálu po tretí raz odovzdali aj Cenu Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (www.aict.sk) za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Výbor SC AICT sa na základe podnetov svojich členov rozhodol udeliť cenu divadelnému historikovi, kritikovi, dramaturgovi a režisérovi Vladimírovi Predmerskému, ktorý je živou pamäťou slovenského bábkového divadla.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X