Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zeleny pas pri tescu sturova maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
13. októbra 2017 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Centrum Nitry výrazne zmení vzhľad, pribudnúť majú nové dominanty

Centrum Nitry v najbližších rokoch výrazne zmení vzhľad. Pribudnúť tam majú tri nové polyfunkčné objekty Townhill, Orbis a Maják, zároveň sa pripravuje aj prestavba bývalého Tesca. O zámeroch investorov rokovali vo štvrtok mestskí poslanci.

„Taká razantná zmena tu nebola za posledných 25 rokov,“ povedal viceprimátor Ján Vančo.

Vedľa bývalého Tesca má vyrásť polyfunkčný dom Maják. Napriek tomu, že ide o nový zámer, ktorý by zastaval jedno z posledných voľných miest v centre Nitry, poslanci sa naň nepýtali. Maják plánuje stavať zamestnanec mesta Ľubomír Muzika, ktorý pracuje v stredisku mestských služieb. Podľa mesta nejde o konflikt záujmov, pretože zastupiteľstvo mu schválilo prenájom pozemku pred dvoma rokmi, keď ešte zamestnancom mesta nebol.

„V uznesení, ktorým to bolo schválené, je uvedené informačné centrum s polyfunkciou. Čiže malo by to spĺňať hlavne funkciu informačného centra v prospech mesta,“ povedal pre médiá prednosta radnice Igor Kršiak.
Primátor Jozef Dvonč označil predložené zámery investorov za predbežné. „Toto sú všetko predbežné zámery, ja by som z toho nerobil nejaký záver. Riešenie dopravnej situácie bude jedna z najvážnejších vecí, čo sa týka povoľovacích procesov v tomto území,“ povedal Dvonč.

Polyfunkčný komplex Townhill Nitra, ktorý má vyrásť v centre Nitry, bude pozostávať z 258 bytov, z obchodov a kancelárií. Počíta sa aj s podzemnou garážou pre takmer 500 áut. Komplex plánuje postaviť na kopci oproti Krajskému súdu v Nitre nazývanom Tabáň spoločnosť Projekt Tabáň, s. r. o., so sídlom v Bratislave, za ktorou stojí skupina Proxenta. Komplex má tvoriť šesť obytných blokov, administratívny blok s veľkoplošnými kancelárskymi priestormi a súvisiaca infraštruktúra. Objekty budú mať šesť, v niektorých častiach sedem nadzemných podlaží a dve podzemné podlažia.

Townhill nitra eia.jpg
www.enviroportal.sk

Podľa niektorých mestských poslancov je tento projekt na priestor v centre Nitry priveľký. „Neviem si predstaviť, ako bude fungovať križovatka Piaristická a Štúrova. Celý ten projekt sa mi zdá veľký, malo by to byť o nejaké dve poschodia menšie,“ myslí si poslanec Jozef Marko. Obavy majú predstavitelia mesta najmä z výrazného zhoršenia dopravnej situácie.

Ako upozornil viceprimátor Ján Vančo, v materiáli sa píše, že hlavná križovatka v centre mesta Štefánikova – Štúrova je v zmysle predloženého kapacitného posúdenia vyhovujúca. „Podľa môjho názoru nie je vyhovujúca už teraz a ešte sa nič nezačalo stavať,“ povedal. Zároveň z radov poslancov zaznelo, že podľa viacerých občanov, ktorí sa na nich obracajú, by názov objektu mal byť v slovenčine a nie v angličtine.

Rekonštrukciu bývalého obchodného domu Tesco pripravuje jej nový majiteľ Mirage Shopping Center, a. s. Ako informovala poverená hlavná architektka mesta Eva Ligačová, spoločnosť predložila zámer pretvorenia tohto objektu, ktorý však nebol v súlade s územným plánom mesta. Podľa slov poslanca Štefan Štefeka chceli Tesco rozšíriť „až po hranu križovatky, chodník mal byť len 1,6 metra.“ Útvar hlavného architekta zámer spoločnosti vrátil, odvtedy sa odmlčala. Tesco je od augusta zatvorené.

Novy orbis.jpg
Inpek a.s.

„Dúfam, že nedopadneme s budovou starého Tesca podobne ako s Orbisom,“ podotkol viceprimátor Vančo. Budovu bývalého Domu kultúry Orbis kúpila v roku 2008 od mesta spoločnosť Inpek, odvtedy chátra a hyzdí centrum Nitry. Spoločnosť nedávno predstavila projekt, podľa ktorého tu vyrastie polyfuknčný objekt, do ktorého bude zakomponovaná aj časť súčasnej budovy Orbisu. Má tu byť 49 bytov, 242 parkovacích miest, 1 650 metrov štvorcových plochy určenej pre služby a 2 500 metrov štvorcových kancelárskych priestorov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X