Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Archeológovia našli pod cestou kostru, Mostná ulica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
18. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

V centre mesta našli stredoveký dom aj staršie nálezy

Zaujímavé nálezy našli archeológovia pri záchrannom výskume na Mostnej ulici v centre Nitry. Objavili zaniknutý stredoveký dom z 13. – 14. storočia, ale aj nálezy zo staršej doby bronzovej, teda z obdobia zhruba 2 000 až 1 500 rokov pred naším letopočtom.

Dominuje im najmä veľké množstvo keramiky. Stredoveký dom nebudú môcť preskúmať celý, pretože časť sa nachádza pod ulicou. Archeológovia odkryli jeho vstupnú časť. Dom zhorel v 14. storočí. Výskum dvoch parciel oproti Divadlu Andreja Bagara sa začal v októbri a potrvá pravdepodobne do konca roka. „Ako to býva tu v centre mesta zvykom, relatívne veľká časť je narušená novovekými základmi,“ hovorí riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Zhruba tretinu skúmaného priestoru tvorí staré koryto rieky Nitričky. Zaujímavé nálezy sú po okrajoch plochy smerom k hradu a smerom k Mostnej ulici.

„Na Mostnej ulici je veľmi silná doba bronzová, lebo vtedy bola celá táto časť Nitry vrátane hradného kopca husto osídlená, máme tam celý rad sídlisk a pohrebísk,“ priblížil Ruttkay. V stredoveku aj v novoveku žili v tejto časti mesta nielen bežní obyvatelia, ale bola to zároveň remeselnícka štvrť. „Žiaľ, tá oblasť, kde sa stavalo nitrianske divadlo, nebola v minulosti veľmi preskúmaná, čiže my si teraz postupne okolo tej „divadelnej jamy“ skladáme mozaiku, ako to tam mohlo vyzerať,“ podotkol Ruttkay. Pohľady okoloidúcich pútajú najmä rozsiahle zachované podlahy a schody, pochádzajú však z novoveku. Ide o pozostatky domov z 19. alebo 20. storočia, ktoré zbúrali niekedy na rozhraní 70. a 80. rokov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X