Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, financie
ilustračné
5. novembra 2013 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Bývalý kaštieľ v Čifároch chátra, stráženie stojí viac ako je jeho cena!

Samosprávnemu kraju sa nepodarilo nájsť organizáciu, ktorá by dokázala tento majetok efektívne využívať, ponúkla ho preto na predaj alebo prenájom formou obchodnej verejnej súťaže

NITRA 5. novembra – Bývalý poľovnícky kaštieľ v Čifároch – Pate, ktorý slúžil ako škola v prírode, už niekoľko rokov chátra. Nitriansky samosprávny kraj vyradil školu v roku 2007 zo siete školských zariadení. Za stráženie historickej budovy odvtedy dal viac ako je cena nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku. Poukázala na to krajská poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá), ktorá hovorí o nehospodárnom nakladaní s majetkom kraja. Znalecký posudok z roku 2011 ohodnotil nehnuteľnosť na 234-tisíc eur. Za šesť rokov klesla jej hodnota na 117-tisíc eur. „Len za posledné štyri roky sme dali 42-tisíc eur ročne za stráženie, čo je spolu 168-tisíc za štyri roky. Keď si odpočítame strážnu službu od sumy, za ktorú to ideme predávať, už dnes sme v hlbokom mínuse,“ podčiarkla Burdová. Hovorca predsedu kraja Stanislav Katrinec hovorí, že župe sa nepodarilo nájsť organizáciu, ktorá by dokázala tento majetok efektívne a prospešne využívať. Ponúkla ho preto na predaj alebo prenájom formou obchodnej verejnej súťaže. „Zatiaľ žiadna z troch súťaží nebola úspešná, a preto pri poslednej z nich cena klesla na 50 percent zo znaleckej ceny,“ reagoval Katrinec.

Stráženie objektu bolo podľa Katrinca nevyhnutné aj vzhľadom na jeho historickú hodnotu. Bývalý poľovnícky kaštieľ vybudoval v roku 1911 Gustáv Adolf Schöller. Nachádza sa v malebnom prostredí listnatého lesa v chránenom území Patianska cerina. Ministerstvo kultúry a príslušné štátne organizácie sa momentálne zaoberajú možnosťou vyhlásenia kaštieľa za kultúrnu pamiatku, podotkol Katrinec. Osud školy v prírode Čifáre – Pata je podľa neho jedným z dôsledkov znižujúceho sa stavu žiakov a študentov v slovenských školách. „Objekt nebol nikdy úplne nevyužívaný, keďže v minulých rokoch si ho prenajímalo poľovné združenie,“ zdôraznil.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X