Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kreativita
ilustračné: pixabay.com
21. marca 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Bývalé kasárne pod Zoborom ožijú, pôjdu tam milióny z eurofondov

Časť areálu bývalých kasární pod Zoborom by mala ožiť kultúrou. Mesto pripravuje projekt Kreatívneho centra, ktoré bude orientované najmä na vizuálne umenie, hudbu a scénické umenie, dizajn, reklamu a marketing. Vzniknúť tam má 300 pracovných miest.

Súčasťou centra majú byť napríklad dielne, ateliéry, výstavné a prezentačné priestory, multimediálne a zvukové vybavenie, konzultačné priestory či vybavenie pre prácu s textilom. Ako informoval primátor Jozef Dvonč, do konca júna má mesto pripraviť zámer. Vypísané je už aj výberové konanie na koordinátorov pre toto centrum. Na projekt chce Nitra získať 9,5 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu, spolufinancovanie mesta je na úrovni pol milióna eur.

Podľa Dvonča sa nemôže stať, že by mesto so žiadosťou neuspelo, peniaze sú už alokované. Podotkol, že projekt je zložitý a aj suma, ktorou sa na ňom mesto podieľa, je pomerne vysoká. „Projekt nie je taký jednoduchý, pretože tu nejde o kultúrne priestory, ktoré by sa opravili a niekto by tam prišiel robiť kultúru. Ide tu o laboratóriá a start-upy, ktoré by mali generovať peniaze pre kultúru – a to je trošku zložitejšie. Aj vytvoriť 300 pracovných miest v týchto podmienkach je dosť náročné,“ skonštatoval primátor.

Kreatívne centrum na Martinskom vrchu, ako sa nazýva priestor bývalých kasární pod Zoborom, by malo byť prepojené s bývalým kinom Palace v centre Nitry, ktoré chce mesto na tento účel zrekonštruovať. Zároveň má na Martinskom vrchu vzniknúť aj nová Materská škola Dobšinského, kde bude šesť tried pre 144 detí. Predpokladaný termín otvorenia je
1. september 2018. Vzhľadom na blízkosť Kreatívneho centra by mala byť orientovaná na rozvíjanie kreativity a umeleckých zručností detí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X