Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Zreštaurovali bránu do Nitrianskeho hradu
Foto: SITA NITRA: Zreštaurovali vstupnú bránu do Nitrianskeho hradu Vstupná baroková brána na Nitriansky hrad prešla rekonštrukciou. Cieľom bolo zrevitalizovať pôvodný portál zo 17. storočia, predĺžiť jeho životnosť a prinavrátiť mu vzhľad, aký mal v minulosti. Samotným prácam predchádzal reštaurátorský výskum. „Omietka bola vyhotovená podľa vzorky historickej omietky s dôrazom na jej autentický vzhľad. Dôraz bol kladený aj na zvýšenú odolnosť omietky voči klimatickým podmienkam,“ píše sa v správe reštaurátora. Práce vrátane výskumov trvali od septembra 2011 do augusta 2012. Nitra, 5. október 2012. Foto: SITA/Martin Havran
6. novembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona SITA/AP

Bulharský prezident si na Nitrianskom hrade uctil vierozvestcov

Nitra 6. novembra – Bulharský prezident Rosen Plevneliev dnes navštívil Nitru, aby sa tu stretol s čelnými predstaviteľmi mesta a kraja. Po oficiálnom prijatí u primátora Jozefa Dvonča sa stretol aj s predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milanom Belicom. Popoludní navštívil bulharský prezident Nitriansky hrad, kde položil veniec k súsošiu Cyrila a Metoda. O cyrilo-metodskej misii a jej 1150. výročí hovoril Rosen Plevneliev aj s nitrianskym biskupom Viliamom Judákom, s ktorým si spoločne prezrel biskupský palác a hradnú Katedrálu svätého Emeráma, kde sú uložené relikvie vierozvestcov.

„Som hrdý prezident ľudu, ktorý chráni dielo Cyrila a Metoda. Sviatok týchto svätých slávime 24. mája a stal sa naším najväčším sviatkom, oslavou duchovnosti, kultúry a vzdelávania. Práve v tento deň sa udeľuje aj najvyššie bulharské štátne vyznamenanie, ktorým je Rad Cyrila a Metoda,“ povedal po prehliadke chrámu bulharský prezident. Zároveň zdôraznil, že úlohou Bulharska aj Slovenska je chrániť tradície a dielo vierozvestcov pre budúce generácie. „Som rád, že v tomto roku, keď slávime 1150. výročie misie Cyrila a Metoda, naše národy spoločne oslavujú tieto sviatky duchovnosti,“ povedal Plevneliev.

Predseda NSK pripomenul, že okrem bulharského prezidenta si svätých Cyrila a Metoda v septembri prišiel do Nitry uctiť aj grécky prezident Karolos Papulias. „Bol som milo prekvapený tým úžasným prístupom oboch prezidentov. Myslím, že to povzbudí aj náš národ, keď uvidíme, s akou veľkou úctou pristupujú k cyrilo-metodskej tradícii. Mali by sme sa nad tým zamyslieť. Je to kus našej histórie a je to niečo, čo spája Európu. Veď nie náhodou boli títo svätci vyhlásení za spolupatrónov Európy,“ povedal Belica. Podľa jeho slov by si Slováci mali svoje dejiny vážiť oveľa viac. „Koľkokrát sa zamyslím nad tým, že keby sme si my, Slováci, ocenili to, čo vlastne máme priamo tu. Lebo tie relikvie, ktoré sú uložené v tejto nádhernej katedrále, to je niečo úžasné a pre našich hostí niečo posvätné. Len žiaľ, treba povedať, že tie cyrilo-metodské tradície za tých nedávnych 30 až 40 rokov boli akoby zaprášené, akoby sme si neuvedomovali, čo vlastne máme,“ dodal Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X