Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dab_odber_krvi_martin_frano 1.jpeg
ilustračné: franophoto, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
10. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Budova Divadla Andreja Bagara v Nitre dostane nové osvetlenie

Svetelný dizajn pripravuje pre DAB profesionálna firma. Ak pôjde príprava projektu podľa plánov, nové nasvietenie budovy divadla môže byť realitou už v priebehu niekoľkých týždňov.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre testuje nové osvetlenie svojej budovy. Externé svietidlá, ktoré mali dotvárať objekt divadla boli nainštalované už v čase jeho výstavby, dlhé roky sa však vôbec nevyužívali. Vedenie DAB chce staré svietidlá vymeniť a nahradiť ich novými. „Pôvodné osvetlenie divadelnej budovy bolo navrhnuté v čase, keď bola elektrina podstatne lacnejšia ako dnes. Po dlhej dobe sme ho opäť vyskúšali počas svetovej premiéry muzikálu Povolanie pápež, ale jeho prevádzka bola energeticky príliš náročná,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Divadlo teraz pripravuje nové nasvietenie. Staré výbojkové žiarovky nahradia moderné LED svietidlá, ktoré majú oproti pôvodným svietidlám iba zlomkové prevádzkové náklady. K prvým svetelným skúškam už došlo a viacerí Nitrania si všimli, že budova bola nasvietená svetlami rôznych farieb. „Šlo však len o testovanie svetelných zdrojov, ich svietivosti, tvaru a intenzity. Určite nemáme v pláne rozžiariť divadlo všetkými možnými farbami, nebude z neho žiaden chameleón. Zatiaľ sa ako najvhodnejšie javí osvetlenie budovy DAB svetlom bielej farby v studených a teplých tónoch,“ vysvetlil riaditeľ DAB.

Konečnú podobu svetelného dizajnu naprojektuje pre divadlo profesionálna firma. Konečná cena bude závisieť od finálnej podoby projektu, od počtu svietidiel a ďalších aspektov. „Osvetlenie by sa zapínalo hodinu pred predstavením a po istom čase po predstavení sa zasa vypne. Nebude teda zapnuté nonstop. V každom prípade chceme aj týmto krokom dosiahnuť, aby sa budova DAB stala skutočnou dominantou mesta. Je súčasťou Nitry, či už sa jej architektúra niekom páči, alebo nie. Chceme, aby aj vďaka vhodnému osvetleniu dotvárala a skrášľovala centrum mesta,“ povedal Dóczy.

Budova divadla bude osvetlená väčšinou bielym svetlom, k dispozícii však bude aj farebné nasvietenie. Využívať sa bude predovšetkým pri výnimočných príležitostiach, napríklad pri premiérovom uvádzaní divadelných hier. „To znamená, že farby osvetlenia budú zvýrazňovať, prípadne charakterizovať inscenáciu. Ak by bolo nové osvetlenie v prevádzke už pri uvedení svetovej premiéry muzikálu Povolanie pápež, tak by napríklad mohlo byť divadlo osvetlené na bielo a žlto, teda vo vatikánskych farbách,“ doplnil Dózczy.

Ako dodal, realizácia projektu nového nasvietenia budovy DAB je zatiaľ v štádiu grafického návrhu. V prípade, že všetky prípravné práce budú napredovať podľa plánu, mohlo by byť nové osvetlenie divadla funkčné už pri uvedení marcovej premiéry, ktorou bude hra Táni Kusej s názvom Syna či dcéru?. „Verím, že sa takto vhodne dotvorí ráz Svätoplukovho námestia, z ktorého sa po zotmení stáva ‚čierna diera‘. Budova DAB je jednoznačne súčasťou centra mesta, a preto chceme, aby ho aj vďaka vhodnému nasvieteniu čo najlepšie dopĺňala a skrášľovala. A tento rok je na to ako stvorený, pretože si v septembri pripomenieme 25. výročie jej otvorenia,“ skonštatoval Dóczy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X