Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ukf-v-budapesti-na-seminári-o-holokauste
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.ukf.sk
11. decembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

Budapeštiansky seminár Holocaust by Bullets zaujal aj asistentky a doktorandky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre

Pred nedávnom sa v Budapešti konal druhý ročník seminára Holocaust by Bullets. Udalosť bola súčasťou niekoľko rokov trvajúceho projektu zastrešeného organizáciou Yahad-In Unum, ktorá sa aktívne venuje šíreniu osvety o osude Židov a Rómov v Európe.

Zdanie, že otázka tragického osudu Židov a niektorých ďalších etník počas 2. svetovej vojny je dostatočne prebádaná, so sebou často prináša aj mylnú predstavu o tom, že spoločnosť si závažnosť tejto problematiky plne uvedomuje. Rozmach extrémne nacionalisticky orientovaných a radikalizovaných skupín v našej geografickej oblasti aj inde v Európe je dôkazom toho, že úroveň dosiahnutých vedomostí či šírenia osvety o tejto kapitole európskych dejín 20. storočia sa nedá považovať za dostatočnú.

Organizácia Yahad-In Unum, založená Otcom Patrickom Desbois, dlhodobo podniká viaceré aktivity, ktoré sa snažia tento problém napraviť – Holocaust by Bullets bol dvojdňovým stretnutím, na ktorom prednášali skúsení odborníci o možných spôsoboch výučby genocídy židovského etnika. Seminára sa zúčastnili aj odborné asistentky Magdaléna Hrbáček a Dominika Hlavinová Tekeliová spolu s doktorandkami Monikou Adamickou a Lenkou Tkáč-Zabákovou z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF. Tento seminár spojený s workshopom upriamil pozornosť 30 účastníkov z 11 krajín nielen na obrovský rozsah strát na životoch, ktoré holokaust znamenal, ale najmä na brutalitu činov, ktoré spečatili život veľkej časti židovskej komunity žijúcej v Európe v 30. a 40. rokoch minulého storočia.

Prednášky aj svedectvá

Okrem zaujímavých prednášok bezprostredne spätých s témou holokaustu ukázal tím sústredený okolo Pierra-Jérôma Biscarta a Julii Garmash aj niekoľko krátkych videonahrávok rozhovorov s tými, ktorí boli priamymi svedkami konkrétnych masových popráv Židov. Tieto svedectvá sú jedinečným zdrojom informácií, ktoré sa organizácia Yahad-In Unum snaží dôsledne zdokumentovať a ďalej šíriť.

Nahrávky sú pritom spracované do takej formy, aby aj napriek svojej primárne dokumentárnej povahe mohli slúžiť ako študijný materiál. Autentickosť výpovedí sa vďaka množstvu dôkazov nedá spochybniť.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X