Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bubnovačka pre deti
Foto: ilustračné, SITA
16. novembra 2020 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Bubnovačka sa tento rok uskutoční netradične, je však omnoho dôležitejšia ako kedykoľvek inokedy

Centrum Slniečko z Nitry sa už viac ako 20 rokov venuje pomoci týraným a sexuálne zneužívaným deťom a obetiam domáceho násilia.

Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s neziskovou organizáciou Centrum Slniečko organizuje už 7. ročník celoslovenskej Bubnovačky.

Nad podujatím, ktoré má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a potrebu včasnej prevencie, prevzala záštitu prezidentka slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Tento ročník bude pre momentálnu situáciu zapríčinenú ochorením COVID-19 obzvlášť výnimočný. Všetci sme sa stali obeťami. Obeťami Covid-19 a jeho následkov. Priniesol karantény, sociálnu izoláciu i ekonomické ohrozenie, ale ukazuje nám, ako sa vieme zomknúť a pomáhať si. Ochrániť sa pred ním môžeme len spoločným úsilím, rovnako ako pred každým násilím.

Bubnovačka počas pandémie

Násilie na deťoch je tu, je okolo nás, aj keď ho často nevnímame, nevidíme. Uzatvorenie v domovoch počas pandémie prinieslo aj zvýšenie našej vnímavosti na to, čo sa deje okolo.

A zrazu, keď sme ostali doma, spozorneli sme, že ten detský plač nie je sem-tam, že je pravidelný, že mu niečo vždy predchádza. Je dôležité deti vnímať a počúvať viac, je dôležité deťom veriť. Aj preto od roku 2014 vždy v novembri sa organizuje celoslovenská Bubnovačka – „Aby bolo deti lepšie počuť!

Počas minulých ročníkov sa zapojilo do bubnovania viac ako 55 000 detí a dospelých. Tentokrát to bude iné. Pre náročnosť situácie sa nebude bubnovať v uliciach, na námestiach, dvoroch či v telocvičniach. Školy sa zapoja bubnovaním v triedach a netradične aj dištančne pri obrazovkách počítačov 19. novembra 2020, v čase 10.00 – 11.00 hod., a takto netradične si pripomenieme, že Hlas detí je dôležitý.

Ticho deti neochráni

Deti pred násilím ticho neochráni. „Ochrana pred násilím musí byť komplexná a venovať sa jej musíme na všetkých úrovniach a spoločne. Nosným pilierom ochrany je prevencia. Som hrdá na to, že práve v oblasti prevencie sa nám podarilo vytvoriť a rozbehnúť preventívny program KOZMO a jeho dobrodružstvá, ktorý s deťmi už v predškolskom veku veľmi citlivo a komplexne otvára témy násilia.“, hovorí Mariana Kováčová, zakladateľka Centra Slniečko, n. o..

November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa.

Od roku 2015 sa 18. november stal Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa.

Práve preto si organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili práve 19. november za deň, kedy BY MALO BYŤ HLAS DETÍ LEPŠIE POČUŤ!

Nitrianske centrum Slniečko

Centrum Slniečko, n.o. z Nitry sa už viac ako 20 rokov venuje pomoci týraným a sexuálne zneužívaným deťom a obetiam domáceho násilia.

Vzdeláva sociálnych pracovníkov, príslušníkov polície aj učiteľov, realizuje autorský preventívny program pre deti Kozmo a jeho dobrodružstvá, prevádzkuje viaceré sociálne zariadenia a stojí pri legislatívnych úpravách.

Národné koordinačné strediskom pre riešenie problematiky ochrany detí pred násilím pôsobí pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR od roku 2014 a plní v spolupráci a koordinácii s určenými zástupcami rezortov zodpovedných za politiky na ochranu života a zdravia detí úlohy národného koordinačného rámca pre riešenie násilia páchaného na deťoch a zabezpečuje úlohy koordinátora pre vykonávanie Dohovoru o právach dieťaťa.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X