Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Zápis do 1. roèníka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Zápis predškolákov do 1. roèníka na Základnej škole Sitnianska v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 5. február 2013. Foto: SITA/Ján Viazanièka
1. júla 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračná: SITA/AP

BRANČ: Riaditeľka ZŠ zamestnáva rodinu, učitelia spísali sťažnosť

Riaditeľka sa k obvineniam odmietla vyjadriť

NITRA 1. júla – Sťažnosť so závažnými obvineniami voči riaditeľke Základnej školy v Branči v okrese Nitra spísalo niekoľko súčasných aj bývalých učiteľov školy. Riaditeľke Márii Mlynekovej okrem iného vyčítajú, že zamestnala ako učiteľov svojho syna aj manžela, zriadila si v priestoroch školy súkromný byt a využíva žiakov na prácu, ktorú má vykonávať školník. Na škole podľa nich vládne atmosféra psychického nátlaku a zastrašovania. „Z 15-tich učiteľov v priebehu tohto školského roka odišlo sedem ľudí. To o niečom svedčí,“ povedali pri osobnom stretnutí dve učiteľky, ktoré si želali zostať v anonymite. Podnet s 15-timi bodmi zaslali učitelia obci, Ministerstvu školstva SR, Štátnej školskej inšpekcii a Najvyššiemu kontrolnému úradu SR. Agentúra SITA oslovila aj riaditeľku Mlynekovú, tá sa ale k obvineniam odmietla vyjadriť.

Ministerstvo školstva odstúpilo podanie na priame vybavenie Obecnému úradu Branč a Obvodnému úradu Nitra, odboru školstva. Starosta Eduard Gulka povedal, že obec sa podnetom nebude zaoberať, pretože ju nepokladá za oprávnenú. „Je tam Rada školy. Pokiaľ tá uzná, nech sa tým zaoberá,“ uviedol. Obvodný úrad reagoval, že zaradí školu v Branči do zoznamu kontrolovaných subjektov. Podnetom sa bude zaoberať odbor školstva.

Učitelia v e-mailovej sťažnosti píšu, že zamestnávaním rodinných príslušníkov a ich netransparentným finančným ohodnocovaním riaditeľka porušuje zákon o verejnej službe. „Riaditeľkin syn učí telesnú výchovu, informatiku, vedie krúžky, robí triedneho učiteľa, výchovného poradcu, správcu počítačovej siete na škole a zamestnala ho aj ako školníka. Za všetko zrejme berie príplatky,“ hovoria učiteľky. Zároveň tvrdia, že Mlyneková využíva priestory školy na súkromné účely, čím nezákonne využíva štátne prostriedky na energie. „Zrušila kabinet oproti riaditeľni, nasťahovala si tam nábytok a zriadila kvázi garsónku. Niekedy tam prespáva ona, niekedy jej syn,“ poukázali. Ako ďalej dodali, na bežné práce školníka využíva žiakov ôsmeho ročníka počas vyučovania. „Prepustila školníka, papierovo napísala túto pracovnú pozíciu na syna, ale prácu vykonávajú deti. Jej obhajoba je, že sa aspoň naučia pracovať,“ hovoria učiteľky.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X