Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné
19. septembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

BRANČ: Riaditeľka školy nehospodárne nakladala s verejnými peniazmi!

Riaditeľka školy Mária Mlyneková podľa kontrolórov porušila finančnú disciplínu pri nakladaní s peniazmi v celkovej výške 16 876,96 eura. Vo funkcii už nie je

NITRA 19. septembra – Nehospodárne nakladanie s verejnými peniazmi zistila kontrola z Obvodného úradu v Nitre na Základnej škole Branč. Kontrolóri zistili 27 nedostatkov. V ôsmich prípadoch išlo o porušenie finančnej disciplíny podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Týka sa to financií v celkovej výške 16 876,96 eura. Ako pre agentúru SITA povedal vedúci kontrolnej skupiny Jozef Liszi, v štyroch prípadoch z toho išlo o použitie verejných peňazí nad rámec oprávnenia. Spolu išlo o 4 342,74 eur. „V troch prípadoch došlo k nehospodárnemu a neefektívnemu vynakladaniu verejných prostriedkov v celkovej výške 11 807,22 eur a v jednom prípade k nedodržaniu ustanoveného spôsobu nakladania s verejnými financiami v sume 727 eur,“ informoval Liszi. K všetkým nedostatkom má škola prijať opatrenia. Správu o výsledku kontroly už odbor školstva Obvodného úradu v Nitre odovzdal zriaďovateľovi školy – obci Branč. Tá rozhodne o ďalších krokoch.

Riaditeľka školy Mária Mlyneková už vo svojej funkcii nie je. Starosta Eduard Gulka ju odvolal na návrh rady školy. Bližšie sa k tomu vyjadrovať nechcel. „Informáciu dostanete na obecnom úrade alebo na internetovej stránke obce. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale na stránke je už vypísané výberové konanie na riaditeľa základnej školy, z čoho logicky vyplýva, že pani Mlyneková už vo funkcii nie je,“ povedal pre agentúru SITA. Na otázku, či bude obec vymáhať vzniknutú škodu od Mlynekovej, Gulka reagoval, že „pokiaľ bude škoda, ktorá sa bude týkať obce, v každom prípade sa k tomu vytvorí škodová komisia, ktorá bude postupovať podľa zákona.“ Sumu 4 342,74 eura použitú nad rámec oprávnenia už škola poslala na účet ministerstva vnútra, informoval Liszi. Agentúra SITA sa opakovane pokúšala skontaktovať s Máriou Mlynekovou, avšak s médiami od začiatku kauzy odmieta komunikovať.

Sťažnosť so závažnými obvineniami voči Mlynekovej spísalo ešte začiatkom leta niekoľko súčasných aj bývalých učiteľov školy. Okrem iného jej vyčítali, že na škole zamestnala svojho syna aj manžela, ktorým netransparentne vyplácala odmeny. Inšpektorát práce v Nitre po kontrole skonštatoval, že porušila zákon o odmeňovaní pri výkone práce vo verejnom záujme. Učitelia upozornili tiež na to, že v priestoroch školy si zriadila súkromný byt, pričom náklady naň idú z verejných peňazí. V sťažnosti ďalej písali, že Mlyneková využíva žiakov na prácu, ktorú má vykonávať jej syn – školník. Na škole podľa nich vládne atmosféra psychického nátlaku a zastrašovania. Podnet s 15-timi bodmi zaslali učitelia viacerým inštitúciám.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X