Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
štipľavé papričky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SPU Nitra / www.uniag.sk
22. októbra 2016 Zaujímavosti od NitraDen.skSPU Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Botanická záhrada SPU pestuje najštipľavejšie papričky na svete, jedna z nich môže zabiť človeka

Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa môže pochváliť najštipľavejšími papričkami na svete. Jedna z nich môže dokonca zabiť človeka.

Botanická záhrada SPU zorganizovala na prelome septembra a októbra výstavu s názvom Farby a plody jesene. Okrem iných plodín boli na nej prezentované štipľavé papričky a nechýbala ani tá, ktorá sa môže hrdiť titulom najštipľavejšia chilli paprička na svete.

„Lákadlom pre návštevníkov bola chilli paprička Carolina Reaper, ktorá bola v roku 2013  zapísaná do Guinnessovej knihy rekordov ako najpálivejšia paprička na svete. Obsah kapsaicínu v nej môže dosiahnuť až 2.200.000 bodov na Scovilleho stupnici. Pre porovnanie, známe štipľavé papričky habanero dosahujú pálivosť 300.000 bodov,“ uvádza SPU na svojej webovej stránke. Uvedená paprička svojimi 2 200 000 SHU jednotkami tak prekonala predchádzajúceho držiteľa Trinidad Scorpion Moruga, ktorý sa na výstave taktiež nachádzal.

Carolina Reaper, ktorá sa aktuálne môže hrdiť titulom najštipľavejšia chilli paprička na svete, môže podľa dostupných informácií zabiť človek. Jej štipľavosť totižto dokáže spôsobiť zástavu srdca.

Odvážlivci mohli niektoré papričky aj ochutnať, no SPU ich upozornila, že ochutnávka je len na vlastné nebezpečenstvo. Takisto pracovníci dodali, že ochutnávku neodporúčajú citlivým osobám a deťom. Pre prípad núdze mali návštevníci k dispozícii mlieko a mastný chlieb, ktoré vedia pálivosť papričiek aspoň čiastočne stlmiť.

„Návštevníci si mohli v priestoroch skleníkov prezrieť ovocie z 15 čeľadí, 20 druhov a 64 odrôd, zeleninu z 8 čeľadí, 30 druhov a 125 odrôd. Zastúpené boli aj liečivé rastliny z 8 čeľadí, 22 druhov a 19 rodov. Výstava bola obohatená aj prezentáciou rastlín v nádobách z čeľade Solanaceae – ľuľkovité. Zbierka bola vytvorená vo vykurovanom fóliovníku na ploche 200 m2, kde sa nachádzalo 8 rodov, 20 druhov a 64 odrôd rajčín a paprík,“ informuje Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Na výstave nechýbali ani popínavky z čeľade Cucurbitaceae – odrody z druhu Lagenaria siceraria. Zaujímavosťou je, že plody tejto rastliny sa v Afrike využívajú ako nádoby na vodu. Na tohtoročnej výstave mala zastúpenie aj vzorkovnica menej známych druhov zelenín a koreninových rastlín v kontexte spolupráce krajín V4.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X