Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Musica sacra nitra kostol sv ladislava.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.nitra.eu
17. mája 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Bohatý program čaká aj tento ročník festivalu Musica Sacra. Na koncertoch odohrajú aj diela súčasných autorov

Do Nitry opäť prichádzajú koncerty klasickej hudby v Piaristickom kostole sv. Ladislava. Blíži sa festival Musica Sacra 2019.

Už po 29. raz do Nitry prichádza festival duchovnej hudby, ktorého hlavným usporiadateľom je mesto. Aj tentokrát sa koncerty klasickej hudby budú konať v v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre. Všetky koncerty sú voľne dostupné a každý z nich sa začína vždy o 19.00 hod.

Prvý koncert otvoria v nedeľu 16. júna sóla, zbor, organ a sláčiky Alexandra Albrechta v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, mladého nadaného 11-ročného huslistu Tea Gertlera, Speváckeho zboru Lúčnica s organovým sprievodom Mareka Štrbáka pod umeleckou taktovkou čestného šéfdirigenta ŠKO Žilina Leoša Svárovského. Návštevníci si tak budú môcť vypočuť diela od Wolfganga Amadea Mozarta, Pietra Mascagniho, Antonia Vivaldiho a Missu in C.

Výnimočné koncerty odohrajú domáci i zahraniční hudobníci

Ďalším koncertom budú účinkujúci z Česka, Gustav Mahler Philharmonic string quartet v zložení Ján Vindiš a Barbara Tolarová – husle; Leoš Černý – viola a Anežka Kavalírová – violončelo. Diela Josefa Suka, Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna a Arvo Pärta odohrajú na koncerte vo štvrtok 20. júna.

Nedeľný koncert uvedie 23. júna Komorný orchester ZOE spolu so Zvonkohrou Košariská program modernej duchovnej hudby. Tento originálny súbor odohrá na Slovensku po prvýkrát na originálnych nástrojoch interpretované dielo Johna Tavenera: The Last Sleep of Virgin pre zvonkohru a sláčikové kvarteto. Zvonkohra Košariská sú jediní svojho druhu na Slovensku, ktorí sa venujú hre na nástroje „handbells“.

Opäť vo štvrtok 27. júna zaznejú skladby skladateľov z obdobia baroka a klasicizmu a to v podaní hudobného zoskupenia TRIO BEL CANTO z Brna. Skupinu tvorí jedinečné spojenie spevu (Aneta Podracká Bendová – soprán), flauty (Mariia Mikhailova) a gitary (Libor Janeček).

Jedinečný koncert zažijete v nedeľu 30. júna, kedy sa vám predstaví komorný barokový súbor MUSICA POETICA. Súbor hrá na kópiách dobových nástrojov a interpretuje starú hudbu a vo svojom programe uvedie diela Georga Philippa Telemanna, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Johanna Joachima Quantza a ďalších.

V predvečer sviatku sv. Cyrila a Metoda 4. júla odznejú slovenské žalmy z Bojnej, dielo z pera hudobníka, skladateľa Ľuba Horňáka (skupina Elán), ktoré otextoval Marián Brezáni. Textová zložka pozostáva z troch jazykov, ktoré sa striedajú. Zbor pod vedením Adriána Kokoša spieva po latinsky a starosloviensky, sólisti väčšinou spievajú v slovenčine. Celý projekt sa skladá z 9 skladieb, pričom 7 z nich je viazaných priamo na plakety, dve: prvá a posledná sú viazané na starobylý zvon, ktorý sa našiel v Bojnej. Tento koncert slávnostne uzatvorí festival.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X