Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie slovanských obydlí
Foto: © Lucia Bihuncová
3. septembra 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Blížia sa Dni európskeho kultúrneho dedičstva, v Nitre budú takéto

Počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa môžu Nitrania tešiť na výstavy, dni otvorených dverí, ukážky aj prehliadky.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa konajú po celom Slovensku každoročne v septembri. Ako nás informovala Ľudmila Synaková z Mestského úradu v Nitre, tento ročník sa nesie v duchu hesla Pamiatky a my, ktorý zavedie návštevníkov na doteraz neprístupné miesta.

„Počas septembra odomknú inštitúcie nielen svoje dvere, ale aj trináste komnaty – na dávno nevidené, alebo bežne nedostupné miesta,“ uvádza Synaková.

V Nitre sa začnú Dni európskeho kultúrneho dedičstva v utorok 13. septembra. V tento deň otvoria v Synagóge výstavu s názvom Svetové dedičstvo na Slovensku. Na jej príprave sa podieľal Pamiatkový úrad SR a Krajský pamiatkový úrad v Nitre.

Počas stredy 14. septembra budú mať záujemcovia voľný vstup na všetky výstavy Nitrianskej galérie vrátane prehliadky depozitárov. Do Ponitrianskeho múzea môžu nahliadnuť 27. septembra. Okrem voľného vstupu na výstavy a expozície uvidia návštevníci aj ukážky prác reštaurovania a preparovania zvierat.

Deň otvorených dverí bude mať tiež Krajský pamiatkový úrad v Nitre, ktorý sa nachádza na Námestí Jána Pavla II. č. 8. Ten otvorí svoje brány v utorok 20. septembra.

„Počas ďalších dní budú môcť ľudia absolvovať prehliadku hradiska Zobor, vystúpiť na vrchol Zobora, absolvovať komentovanú prehliadku Horného mesta, prezrieť si ruiny areálu Zoborského kláštora a zrúcaniny hradu Hrušov,“ informuje Synaková.

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa uskutočnia aj oslavy Svetového dňa cestovného ruchu. V nedeľu 25. septembra budú ich súčasťou komentované prehliadky areálu Martinského vrchu so začiatkom o 14 hod.

Prehliadky budú so sprievodcom a spojené s ukážkou pečenia v dobovej peci, výrobou keramiky a so vstupom do depozitárov. Areál bývalých kasární na Martinskom vrchu bude v tento deň sprístupnený verejnosti až do 18-tej hodiny.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X