Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viliam Judák
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nécseyho životopis spracoval nitriansky biskup a cirkevný historik Mons. Viliam Judák. Foto: SITA
17. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Biskupstvo uvažuje o začatí procesu blahorečenia arcibiskupa Nécseya

Nitrianske biskupstvo uvažuje o začatí procesu blahorečenia arcibiskupa Eduarda Nécseya, ktorý stál na čele Nitrianskej diecézy v rokoch 1948 – 1968. Tento rok v júni uplynie 50 rokov od jeho smrti.

„Ľudia, ktorí poznali arcibiskupa Eduarda Nécseya, hovoria, že by to bol vhodný kandidát blahorečenia. Veď ide o osobnosť, ktorá by určite oslovila mnohých. Nitrianske biskupstvo o tom uvažuje a v najbližších rokoch pristúpi k potrebným prácam, ktoré s tým súvisia,“ uviedol hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Dôvodom týchto ambícií je podľa neho najmä to, že arcibiskup Nécsey žil a zomrel v chýre svätosti. „Jeho kňazská a neskôr aj biskupská služba bola poznačená hlbokým duchovným životom a zanietením v prospech cirkvi a ľudí na Slovensku,“ dodal Lyko.

Nécseyho životopis spracoval nitriansky biskup a cirkevný historik Mons. Viliam Judák. Eduard Nécsey bol odporca komunistickému režimu, medzi ľuďmi bol veľmi obľúbený. V roku 1943 bol menovaný za pomocného biskupa nitrianskej diecézy. Po smrti biskupa Karola Kmeťka v roku 1949 bránil komunistický režim jeho vymenovaniu za sídelného biskupa, diecézu preto viedol ako apoštolský administrátor. V rokoch 1962 – 1965 sa zúčastnil na všetkých zasadaniach druhého Vatikánskeho koncilu, kde aktívne vystupoval. Tesne pred jeho smrťou v roku 1968 ho pápež Pavol VI. povýšil na titulárneho arcibiskupa. Na Nécseyho pohreb prišli tisícky ľudí, ktorí zaplnili celý hradný kopec v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X