Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lanovka5.jpg
Foto: zuskin.org
2. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Biskupstvo chce získať od mesta hornú stanicu lanovky na Zobore

Nitrianske biskupstvo chce získať od mesta Nitra budovu hornej stanice bývalej lanovky na Zobore. Podľa biskupského ekonóma Martina Štofka bude tento krok základným predpokladom na pokračovanie v projekte výstavby novej vyhliadkovej kabínkovej lanovky.

Okresný úrad Nitra v apríli rozhodol, že zámer sa bude posudzovať podľa zákona o vplyvoch na životné prostredie. V praxi to znamená, že ak chce biskupstvo v projekte pokračovať, musí dať vypracovať štúdiu EIA. Štofko povedal, že k tomu pristúpia až vtedy, keď budú mať vyjasnené s mestom vzťahy v súvislosti s hornou stanicou. „Budeme čakať, ako sa to vyrieši, pretože nemalo by význam investovať čas aj financie do vypracovania komplikovanej dokumentácie a potom sa s mestom nedohodnúť či už na predaji, zapožičaní alebo zámene hornej budovy, pretože bez tej sa to urobiť nedá,“ uviedol Štofko. Pozemky pod budovou sú cirkevné.

Spracovanie dokumentácie bude podľa Štofka trvať minimálne rok, pretože jednou z podmienok okresného úradu je zmapovať rastlinné druhy na Zobore a tie treba sledovať minimálne jednu vegetačnú sezónu. Potom treba čakať na vyjadrenia všetkých dotknutých orgánov. „Aj keby všetko išlo ideálne, myslím si, že nevieme proces EIA skončiť pod dva roky. Otázka je, či ho vôbec začať,“ hovorí biskupský ekonóm. O hornej stanici lanovky už podľa jeho slov v minulých rokoch s mestom hovorili. „Postoj mesta nie je negatívny, ale sú asi aj iné, dôležitejšie veci na strane mesta, aj na našej strane,“ skonštatoval.

Dvaja investori

Jednolanová dráha má mať podľa zverejneného zámeru dve skupiny vozňov, každý s tromi osemmiestnymi kabínami. Rozsiahly projekt zahŕňa aj bufet, reštauráciu, toalety, požičovňu bicyklov, bežecké dráhy a ubytovanie. Horná stanica lanovky existuje ešte z čias pôvodnej lanovky, ktorá na Zobor premávala od roku 1970 do roku 1993, projekt počíta s jej rekonštrukciou. Biskupstvo lanovku neplánuje stavať z vlastných peňazí. Možnosťou sú európske fondy alebo investor. „Ak by sa lanovka postavila z európskych peňazí, projektov na rozvoj cestovného ruchu, na rozvoj regiónov a lanovka by si mala zarobiť len na svoju prevádzku, tak to si myslím, že si dozaista dokáže zarobiť. Zvlášť, keď zoberiem do úvahy rozvoj mesta Nitra,“ domnieva sa Štofko. Dodal, že po medializácii zámeru sa biskupstvu prihlásili minimálne dvaja investori, ktorí prejavili o projekt záujem.

Pripomienky k lanovke

Proti výstavbe lanovky sa angažuje občianske združenie Nitrianske fórum so sídlom na Kláštorskej ulici v hornej časti Zobora. Svoje pripomienky zaslalo k zámeru lanovky, ako aj k navrhovaným zmenám a doplnkom územného plánu mesta, ktoré zahŕňajú vymedzenie trasy pre lanovku. Štofko zhodnotil, že k projektu sa negatívne vyjadrila relatívne malá skupina ľudí, no vyjadrila sa, čo je dôležité. „Keď na úrad príde len 28 negatívnych podnetov, tak nemôžete povedať, že možno pár tisíc ľudí je za to. Žiaľ, tá skupina, ktorá by lanovku chcela, sa až tak nedokáže angažovať,“ podotkol Štofko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X