Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dod nitriansky hrad 2017 12.jpg
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
9. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk Diskusia()

Biskupstvo chce sprístupniť ďalšiu časť Nitrianskeho hradu verejnosti

Nitrianske biskupstvo chce sprístupniť verejnosti ďalšiu časť Nitrianskeho hradu. Ide o prepojovaciu časť medzi Katedrálou svätého Emeráma a nádvorím Biskupského paláca. V súčasnosti sa do týchto priestorov môžu návštevníci pozrieť len raz do roka v rámci sprístupnenia Biskupského paláca počas Dňa otvorených dverí na Nitrianskom hrade, ktorý býva 5. júla.

Zámerom biskupstva je zrekonštruovať bývalý Veľprepoštský palác, ktorý sa nachádza pod hradom, a presunúť tam svoje kancelárie z hradu. „Kancelárie biskupského úradu by sme presunuli do tohto obnoveného domu a aktuálne kancelárie by sa mohli zariadiť tým, čo ešte máme v depozitoch – to sú obrazy, historické predmety,“ povedal ekonóm Biskupstva Nitra Martin Štofko.

Pamätná izba

Ako upresnil, v tomto trakte sa nachádza asi päť alebo šesť menších miestností. „Už dnes vchádzajú ľudia vchodom do katedrály, idú hore na vežu, čiže sú to len ďalšie dvere, kde by vedeli vojsť do jedného krídla a pozrieť si nové exponáty,“ priblížil Štofko. Väčšiu prezentáciu by si podľa neho zaslúžila aj Pamätná izba kardinála Jána Chryzostoma Korca. Jej súčasné priestory v malej miestnosti pri vstupe do Biskupského paláca sú podľa Štofka len provizórnym riešením.

„Chvíľu sme rozmýšľali, či by to nebolo vhodné zriadiť túto izbu v dome, kde dožil, ale potom sme po naozaj dlhej diskusii usúdili, že predsa len, bol nitrianskym sídelným biskupom, dlhé roky bol na hrade a treba mu venovať priestor práve tam,“ povedal Štofko. Pamätná izba v súčasnosti nie je bežne prístupná, záujem o jej návštevu musia návštevníci nahlásiť minimálne dva dni vopred. Po jej presunutí do iných priestorov by sa stala súčasťou stálej expozície hradu otvorenej pre verejnosť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X