Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
18. augusta 2013 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. iDeň.sk

Biskup vyzval veriacich na podporu Národného pochodu

NITRA. Mariánska púť sa začala už vo štvrtok 15. augusta, v deň sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Na bohoslužbách a ďalších podujatiach sa zišli v Nitre tisícky pútnikov. Celebrantom dnešnej slávnostnej omše bol nitriansky biskup Viliam Judák, ktorý zdôraznil, že súčasná spoločnosť sa až príliš spolieha na vedecké poznanie sveta a zabúda pri tom na vieru a základné ľudské a morálne hodnoty.

„Ešte si pamätáme na dva historické pokusy navrhnúť nový zmysel sveta na základe vedeckého poznania a evolučnej teórie. Odvodiť z nej nový systém etiky a usporiadať podľa neho spoločnosť. Čo z toho vzniklo? Dve vedecky riadené spoločnosti. Komunizmus a fašizmus. Gulagy a továrne na smrť,“ pripomenul biskup.

Zároveň vyzval veriacich, aby nerezignovali na svoju vieru a príkladným životom sa ju snažili šíriť a robili tak svet lepším. „Posolstvo pápeža Františka je žiadne stonanie, žiadne lamentovanie. Máte revolučnú vieru! Využite to! Využime to aj my, v obrane života a jeho dôstojnosti aj na pripravovanom Národnom pochode za život v Košiciach. A snažme sa žiť a zviditeľňovať kresťanské hodnoty každodenne, nie len na púťach,“ povedal Judák.

Nitrianska Kalvária, na ktorej sa Mariánska púť koná, je známa už niekoľko storočí. Prvá správa o miestnom kostole Panny Márie sa nachádza už v listine uhorského kráľa Belu IV. z roku 1248, ktorým dáva Nitre mestské práva. Podľa zasvätenia kostola ho volali už vtedy Vrch Matky Božej. Púť sa tu pravidelne koná už od 18. storočia, kedy nitriansky biskup Ján Gustíni zaviazal obyvateľov Nitry listinou z 20. decembra 1765, aby sa každoročne 15. augusta uskutočnila procesia na sviatok Nanebovzatia Panny Márie pod vedením mestského farára. Biskup Gustíni zaviedol tiež zvyk, ktorý sa zachováva doteraz, že slávnostné bohoslužby na Kalvárii vedie nitriansky biskup.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X