Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Cyrilo metodská národná púť / Viliam Judák
Zdroj: SITA/Martin Havran
3. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Biskup Judák sa stane čestným občanom Nitry, sedem osobností dostane Cenu mesta

Mesto ocení biskupa čestným občianstvom za mimoriadne významné zásluhy o duchovný a kultúrny rozvoj Nitry a Slovenska a za zachovávanie európskeho kultúrneho dedičstva.

Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák sa stane čestným občanom Nitry. Schválili to v utorok nitrianski poslanci na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve. Zároveň rozhodli o udelení Cien mesta Nitry siedmim osobnostiam. Slávnostné odovzdávanie ocenení by malo byť 2. septembra pri príležitosti osláv 770. výročia udelenia mestských výsad.

Čestné občianstvo získa Viliam Judák za „mimoriadne významné zásluhy o duchovný a kultúrny rozvoj Nitry a Slovenska a za zachovávanie európskeho kultúrneho dedičstva“. Judák je nitrianskym sídelným biskupom od 9. júna 2005. Ako historik sa zaoberá obdobím kresťanského staroveku a stredoveku so zreteľom na slovenské cirkevné dejiny. Je autorom viacerých monografií z oblasti cirkevných dejín a duchovnej literatúry.

Ako sa píše v schválenom materiáli, biskup má mimoriadnu zásluhu na rekonštrukcii Nitrianskeho hradu, zriadení Diecézneho múzea na hrade a sprístupňovaní tejto národnej kultúrnej pamiatky nielen veriacim, ale aj turistom a verejnosti. Podporuje kultúrno-spoločenské podujatia a rozvoj cestovného ruchu v Nitre. „Za najvýznamnejšiu osobnosť v meste Nitra v súčasnosti považujem pána biskupa. Verím, že 2. septembra mu budeme môcť čestné občianstvo odovzdať,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.

Cenu mesta Nitry in memoriam dostanú akademický maliar Marián Žilík za výnimočné celoživotné dielo v oblasti slovenského výtvarného umenia a bývalý riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra Viktor Žák za celoživotný prínos v oblasti verejného zdravotníctva. Za výnimočný prínos v oblasti slovenského výtvarného umenia a šírenie dobrého mena Nitry v medzinárodnom kontexte dostane cenu akademický maliar Karol Felix. Cenu mesta dostane aj Anna Šmehilová st., a to za dlhodobý prínos v oblasti sociálnej pomoci a vytvárania inkluzívneho prostredia pre ľudí so sluchovým postihnutím v meste Nitra. Za mimoriadne zásluhy vo vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti sa mesto rozhodlo oceniť Tibora Žilku. Mestská poslankyňa Marta Rácová dostane ocenenie „za významný prínos v riadiacej a pedagogickej práci vo výchovno-vzdelávacom procese a za dlhoročnú aktívnu prácu v prospech rozvoja školstva a vzdelávania“. Za aktívne celoživotné pôsobenie v oblasti nitrianskeho športu, jeho dokumentovanie a prezentovanie si cenu odnesie Ľudovít Čutrík.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X