Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Belica, Oremus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
24. novembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Belica hodnotí polčas svojho volebného obdobia pozitívne. Nesúhlasia s ním ale všetci

Od zvolenia Milana Belicu do funkcie v novembri 2013 uplynuli dva roky, ďalšie dva má ešte pred sebou. Na čele kraja stojí už štvrté volebné obdobie. Za najväčší úspech pokladá pozitívne výsledky hospodárenia kraja.

O udržateľnosti bezproblémového hospodárenia svedčí aj najnovšie hodnotenie finančného zdravia samosprávnych krajov nezávislým Inštitútom pre ekonomické a sociálne otázky (INEKO), podľa ktorého má NSK za rok 2014 najlepšiu finančnú kondíciu zo všetkých samosprávnych krajov,“ vyzdvihol Belica a dodal, že Nitriansky kraj má zároveň aj najnižší dlh zo všetkých samosprávnych krajov, dosahuje 20,13 percenta.

Belicov volebný program sleduje v hlavnej línii znižovanie nezamestnanosti prijímaním opatrení hlavne v oblasti školstva. V roku 2014 zaradil kraj do siete 24 vzdelávacích odborov na 18 školách. Od septembra 2013 začalo svoju činnosť deväť centier odborného vzdelávania a prípravy a päť ďalších centier sa pripravuje.

Zmluvy o duálnom vzdelávaní na školský rok 2015/2016 uzatvorilo 25 zamestnávateľov so siedmimi strednými odbornými školami pre 103 žiakov. „To je najvyšší počet v rámci samosprávnych krajov Slovenska, preto tento fakt v rámci plnenia volebného programu kraja považujem za úspech,“ povedal Belica.

Kraj tiež pokračuje v opravách ciest druhej a tretej triedy z vlastných peňazí aj zo zdrojov Európskej únie. Za úspech v rámci plnenia volebného programu v sociálnej oblasti považuje Belica aj navyšovanie financií verejným aj neverejným poskytovateľom sociálnej služby. Rozpočet pre krajské zariadenia sociálnych služieb sa zvyšoval v rokoch 2014 aj 2015. Neverejní poskytovatelia sociálnych služieb dostali na rok 2015 o 938-tisíc eur viac ako v roku 2014.

V roku 2015 sa zvýšila zamestnanosť v zariadeniach  navýšením počtu zamestnancov o 192, čím výrazne stúpla kvalita poskytovaných sociálnych služieb,“ podčiarkol Belica. V budúcom roku chce kraj v tomto trende pokračovať. Na rok 2016 navýšil rozpočet oproti tomuto roku o vyše 2,5 milióna eur a plánuje zvýšiť aj počet zamestnancov o ďalších 109. „Volebný program v sociálnej oblasti kraj úspešne plní a nevykazuje ani čiastočné neplnenie,“ zhodnotil Belica.

Opozičný krajský poslanec Peter Oremus (nezávislý) nesúhlasí s Belicovou politikou vytvárania prebytku a finančných rezerv. „Samosprávny kraj nie je súkromná firma alebo banka, aby vytváral zisk a sedel na peniazoch,“ povedal Oremus. Podľa neho by mal kraj peniaze získané v rámci daňových či nedaňových príjmov v plnom rozsahu efektívne použiť na služby pre občanov, ktoré má vyšší územný celok v rámci svojich kompetencií zabezpečovať.

Pán Belica vydáva kladný hospodársky výsledok za svoj osobný úspech. Podľa môjho názoru je to totálna neschopnosť, ak si v danom roku naplánujete investičné akcie, neurobíte k nim správne obstarávania a stavebné práce nezrealizujete v plnom rozsahu alebo vôbec,“ skonštatoval Oremus.

Ako ďalej dodal, k 30. septembru dosiahlo čerpanie kapitálových plánovaných výdavkov na rok 2015 úroveň 48 percent. „Predpokladám, že za zvyšné tri mesiace roka to stúpne na maximálne 65 – 70 percent. To je, ako keby ste dostali nejakú úlohu, splnili ju na dve tretiny a ešte to vydávali za úspech,“ myslí si Oremus.

Ďalej poukazuje na to, že NSK nemá doteraz vyriešenú budovu pre úrad kraja. Úradníci momentálne sídlia na troch miestach v Nitre. „Od roku 2001 je to už 14 rokov, čo pán Belica a jeho zázemie nedokázali vyriešiť túto základnú potrebu, ktorú vyšší územný celok má,“ povedal Oremus.

Negatívne vníma tiež dcérsku spoločnosť kraja ENERGO-SK, ktorú kraj zriadil s cieľom ušetriť na energiách. „Je ako čierna studňa, do ktorej len dávame peniaze a stále je v strate. Napriek tomu si tam vedenie pravidelne vypláca odmeny,“ kritizuje Oremus.

V oblasti školstva nesúhlasí s tým, aby cirkevné, umelecké a jazykové školy a školské zariadenia kraj dofinancoval na sto percent. Podľa neho tým diskriminuje svoje vlastné, pretože súkromné zariadenia majú v konečnom dôsledku vyšší rozpočet.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X