Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kastiel_mojmirovce_maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk
21. júla 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NOCR, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Barokovým dňom v Mojmírovciach si pripomenú 300 rokov od narodenia Márie Terézie

Kaštieľ v Mojmírovciach aj s priľahlým parkom sa opäť vrátia v čase a otvoria svoje brány pre panstvo z dvora Márie Terézie. Podujatie s názvom Historický barokový deň bude v tomto roku výnimočnejšie ako po iné roky, keďže uplynulo 300 rokov od narodenia panovníčky, ktorá sa výrazne zapísala do našej histórie.

Sobotné popoludnie 19. augusta 2017 sa začne o 13.30 h. historickým sprievodom obcou. Podľa riaditeľky Nitrianskej organizácie cestovného ruchu (NOCR) Marty Hároníkovej je zloženie sprievodu vždy iné a v koči pri cisárovnej sa vystriedali rôzne historické postavy. „Snažíme sa ľuďom priblížiť nielen obdobie baroka, ale v spolupráci s obcou chceme predovšetkým oživiť turizmus cez miestnu históriu, keďže v tejto obci sa narodil napríklad gróf Grasalkovič, ktorý sa dostal až na kráľovský dvor,“ doplnila Hároníková.

Po príchode historického sprievodu do kaštieľa zaznie salva kráľovskej gardy, ktorá odštartuje program na počesť cisárovnej. Na hlavnom pódiu sa predstavia historické skupiny Bojník a Banderium a okrem divadelných ukážok a šermiarskych súbojov nebude chýbať prehliadka dobových kostýmov z obdobia stredoveku a baroka, ulička historických remesiel a ochutnávka tradičnej kuchyne.

Atmosféru v parku a v priestoroch kaštieľa podčiarkne hudba komorného súboru ZOE a zoskupenia Musicantica Slovaca. Pre návštevníkov je pripravená ochutnáva tradičných jedál, Ulička historických remesiel a pre deti predstavenia rodinného bábkové divadla Gregorčíkovcov Bum Bác.

Návštevníci si budú môcť zároveň pozrieť novozrekonštruovaný Letohrádok kniežaťa Aldobrandiniho, v ktorom obec v roku 2016 zriadila Regionálne múzeum. Nájdu tu zachránenú vzácnu farskú knižnicu, expozíciu ľudových remesiel, umeleckého rezbárstva, vinársku expozíciu, no predovšetkým zaujímavosti zo života šľachtického rodu Huňadyovcov a jednej z najvýznamnejších osobností regiónu – grófa Antona Grasalkoviča, ktorý sa v obci narodil.

Počas panovania Márie Terézie pôsobil na kráľovskom dvore, kde okrem iného zastával funkciu strážcu uhorskej kráľovskej koruny. V Mojmírovciach bude počas podujatia otvorený aj Kostol sv. Ladislava s možnosťou vystúpiť na vežu. Po prvýkrát organizátori zabezpečili dopravu z Nitry do Mojmírovie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X