Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Arriva autobusova stanica nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: arrivanitra.sk
7. decembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Arriva: Zmodernizovanú autobusovú stanicu v Nitre odovzdáme do užívania na budúci rok

Arriva odovzdá zmodernizovanú autobusovú stanicu v Nitre do užívania cestujúcim v priebehu budúceho roka. Zároveň plánuje rozvíjať priame vlakové spojenie Nitry s Prahou, ako aj s mestami v regióne. Po úspechu zdieľaných bicyklov arriva bike pripravuje v spolupráci s mestom predstavenie ďalších bodov Smart dopravnej agendy – napríklad inteligentných autobusových zastávok či mobilnej aplikácie s informáciami o spojoch.

Na budúci rok by mesto Nitra aj Nitriansky samosprávny kraj mohli pokračovať v rozširovaní ponuky Smart dopravných riešení. Aj v Nitre by mohli začať jazdiť elektrobusy a pribudnúť by malo 10 inteligentných zastávok s elektronickými informačnými panelmi a informáciami o príchode najbližších autobusov v reálnom čase.

Arriva spustí pre cestujúcich mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej budú mať online informácie o príchodoch a odchodoch autobusov stále k dispozícii. Obyvatelia a návštevníci Nitry budú môcť zdieľané bicykle po zimnej prestávke opäť využívať od marca a arriva bike by sa mohli rozšíriť aj do ďalších miest Nitrianskeho kraja.

„O zdieľané bicykle majú záujem aj menšie mestá – ako napríklad Levice. Preto pracujeme na alternatíve, ktorá by bola pre obyvateľov pohodlná a pre mestské úrady menších miest prijateľnejšia z hľadiska prevádzkových nákladov,“ povedal generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan.

V budúcom roku chce Arriva dokončiť modernizáciu autobusovej stanice v Nitre a odovzdať ju cestujúcim do užívania.

Spoločnosť očakáva príchod Jaguaru

Dopravu v Nitre a jej okolí čaká v roku 2018 ďalšie zahusťovanie dopravy súvisiace s príchodom Jaguaru a očakávanými viac ako 4 000 zamestnancami. Aj preto bude potrebné systematicky regulovať dynamickú dopravu – a to aj verejnú vlakmi a autobusmi, ale aj individuálnu autami. Ďalší rozvoj dopravy by mali priniesť plány udržateľnej mobility, ktoré bude Nitra a Nitriansky samosprávny kraj pripravovať, podobne ako všetky ostatné VÚC a mestá na Slovensku, v roku 2018. Tie by mali – okrem iného prispieť k lepšej koordinácii rôznych druhov dopravy – autobusov, vlakov, bicyklov a zvýšiť tak atraktivitu verejnej dopravy pre cestujúcich.

Zároveň by mali definovať štandardy pre stacionárnu dopravu – teda pre systém parkovísk, vyhradených pruhov a interaktívnych križovatiek. Arriva verí, že Nitra a Nitriansky kraj môže ďalej rozvíjať svoju Smart dopravnú agendu aj vďaka rozvoju regionálnej vlakovej dopravy. Ako príklad spoločnosť uvádza vlakové spojenie na trase Nitra – Zlaté Moravce. To by mohlo, podľa L. Ivana, z časti slúžiť aj na odľahčenie mestskej dopravy v Nitre.

„Nielen vo veľkomestách typu Londýn alebo Viedeň, ale aj v Bratislave cestujú ľudia prímestskými vlakmi z okrajových mestských častí do stredu mesta a naopak. Výhodou vlakov je, že nestoja v dopravných zápchach a sú odolnejšie aj voči prípadným výkyvom počasia, akých sme boli svedkami napríklad minulý týždeň. Takéto vlakové spojenie v rámci Nitry a ďalej smerom na Vráble a Zlaté Moravce určite stojí za úvahu pri plánovaní udržateľnej mobility v kraji,“ myslí si L. Ivan.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X