Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Arriva autobusova stanica nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: arrivanitra.sk
7. decembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Arriva: Zmodernizovanú autobusovú stanicu v Nitre odovzdáme do užívania na budúci rok

Arriva odovzdá zmodernizovanú autobusovú stanicu v Nitre do užívania cestujúcim v priebehu budúceho roka. Zároveň plánuje rozvíjať priame vlakové spojenie Nitry s Prahou, ako aj s mestami v regióne. Po úspechu zdieľaných bicyklov arriva bike pripravuje v spolupráci s mestom predstavenie ďalších bodov Smart dopravnej agendy – napríklad inteligentných autobusových zastávok či mobilnej aplikácie s informáciami o spojoch.

Na budúci rok by mesto Nitra aj Nitriansky samosprávny kraj mohli pokračovať v rozširovaní ponuky Smart dopravných riešení. Aj v Nitre by mohli začať jazdiť elektrobusy a pribudnúť by malo 10 inteligentných zastávok s elektronickými informačnými panelmi a informáciami o príchode najbližších autobusov v reálnom čase.

Arriva spustí pre cestujúcich mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej budú mať online informácie o príchodoch a odchodoch autobusov stále k dispozícii. Obyvatelia a návštevníci Nitry budú môcť zdieľané bicykle po zimnej prestávke opäť využívať od marca a arriva bike by sa mohli rozšíriť aj do ďalších miest Nitrianskeho kraja.

„O zdieľané bicykle majú záujem aj menšie mestá – ako napríklad Levice. Preto pracujeme na alternatíve, ktorá by bola pre obyvateľov pohodlná a pre mestské úrady menších miest prijateľnejšia z hľadiska prevádzkových nákladov,“ povedal generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan.

V budúcom roku chce Arriva dokončiť modernizáciu autobusovej stanice v Nitre a odovzdať ju cestujúcim do užívania.

Spoločnosť očakáva príchod Jaguaru

Dopravu v Nitre a jej okolí čaká v roku 2018 ďalšie zahusťovanie dopravy súvisiace s príchodom Jaguaru a očakávanými viac ako 4 000 zamestnancami. Aj preto bude potrebné systematicky regulovať dynamickú dopravu – a to aj verejnú vlakmi a autobusmi, ale aj individuálnu autami. Ďalší rozvoj dopravy by mali priniesť plány udržateľnej mobility, ktoré bude Nitra a Nitriansky samosprávny kraj pripravovať, podobne ako všetky ostatné VÚC a mestá na Slovensku, v roku 2018. Tie by mali – okrem iného prispieť k lepšej koordinácii rôznych druhov dopravy – autobusov, vlakov, bicyklov a zvýšiť tak atraktivitu verejnej dopravy pre cestujúcich.

Zároveň by mali definovať štandardy pre stacionárnu dopravu – teda pre systém parkovísk, vyhradených pruhov a interaktívnych križovatiek. Arriva verí, že Nitra a Nitriansky kraj môže ďalej rozvíjať svoju Smart dopravnú agendu aj vďaka rozvoju regionálnej vlakovej dopravy. Ako príklad spoločnosť uvádza vlakové spojenie na trase Nitra – Zlaté Moravce. To by mohlo, podľa L. Ivana, z časti slúžiť aj na odľahčenie mestskej dopravy v Nitre.

„Nielen vo veľkomestách typu Londýn alebo Viedeň, ale aj v Bratislave cestujú ľudia prímestskými vlakmi z okrajových mestských častí do stredu mesta a naopak. Výhodou vlakov je, že nestoja v dopravných zápchach a sú odolnejšie aj voči prípadným výkyvom počasia, akých sme boli svedkami napríklad minulý týždeň. Takéto vlakové spojenie v rámci Nitry a ďalej smerom na Vráble a Zlaté Moravce určite stojí za úvahu pri plánovaní udržateľnej mobility v kraji,“ myslí si L. Ivan.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X