Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Arriva_vodicky_autobusov.jpg
ilustračné: Arriva Nitra
8. septembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Arriva predstavila mestu plán, ako chce vyriešiť situáciu s nedostatkom vodičov, zmení aj grafikon

Dopravný podnik Arriva Nitra denne nevypraví okolo 70 až 100 spojov, dôvodom je akútny nedostatok vodičov.

NITRA 8. septembra – Veľký výpadok spojov v nitrianskej mestskej autobusovej doprave trvá aj po začiatku školského roka. Vypadávajú aj ranné linky, obyvatelia sa sťažujú. Dopravný podnik Arriva Nitra denne nevypraví okolo 70 až 100 spojov, dôvodom je akútny nedostatok vodičov autobusov.

Problémy sa začali v máji, situácia sa vyhrotila do súčasného stavu v auguste. Ako informoval mestských poslancov na štvrtkovom zastupiteľstve generálny riaditeľ spoločnosti Arriva Nitra Juraj Kusy, vodiči odchádzajú pre nízke platy, ktoré sa pohybujú okolo 550 eur v čistom.

Mnohí odišli do Bratislavy, kde zarobia podstatne viac. „Bratislava mala pred časom tiež nedostatok vodičov, chýbalo ich 58 a dnes majú stav, že vypravujú všetky spoje, ale zvýšili sa platy o 300 eur na hlavu. Teraz tam zarábajú v priemere 1 220 eur a dopravný podnik im poskytuje aj rôzne iné benefity,“ poukázal Kusy.

Dopravca chce problém riešiť zvýšením platov a tiež zmenou grafikonu, ktorú by mali mestskí poslanci dostať na rokovacie stoly na októbrovom zastupiteľstve. Ako povedal primátor Nitry Jozef Dvonč, zrejme sa budú rušiť málo využívané spoje.

„Bavíme sa o tom, že možno existuje časť spojov v meste Nitra, ktoré nie sú naplno využité a z tohto dôvodu by bolo dobré pouvažovať o ich zrušení, aby sme mohli vyriešiť požiadavku zmluvného prepravcu, ktorý žiada zvýšiť základné platy vodičom. Myslím si, že s tým sa dá súhlasiť, že tie mzdy sú pomerne nízke a treba s tým niečo urobiť,“ povedal Dvonč. Ak úprava grafikonu nebude pre mesto prijateľná pre výrazný pokles komfortu cestovania MHD, bude sa výpadok spojov riešiť ďalším prepravcom, schválili to poslanci.

Mesto nemôže voči Arrive Nitra vyvodiť žiadne sankcie za nevypravenie spojov, zmluva s nimi totiž nepočíta. Čoskoro však bude samospráva vyberať dopravcu na ďalšie obdobie a v novej zmluve už budú sankcie zakotvené. V januári 2017 mesto zverejnilo oznámenie v medzinárodnom vestníku verejného obstarávania, od januára 2018 bude môcť vyhlásiť samotnú súťaž na dopravcu.

Kusy poslancov ubezpečil, že dopravný podnik podniká množstvo krokov na získanie nových vodičov. „Nie je personálna agentúra, ktorá by nebola oslovená s tým, že ich žiadame o výpomoc pri hľadaní vodičov a bolo by nám jedno, či to bude vodič z Michaloviec alebo inej lokality, kde je ešte nezamestnanosť na vyššej úrovni ako v Nitre. V Nitre je reálne nulová nezamestnanosť ľudí, ktorí chcú pracovať a môžu pracovať ako vodič autobusu,“ skonštatoval Kusy.

Ako ďalej Kusy dodal, rokovali aj so splnomocnencom vlády pre rómske komunity a ponúkli zamestnanie Rómom. „Odpoveď bola, že vodičák na autobus mal jeden, ktorý neprejavil záujem o túto prácu. Poskytli by sme všetko od ubytovania cez náborový príspevok a zaplatenie vodičáku po dobe, keď odpracuje päť rokov,“ podčiarkol Kusy. Zároveň podotkol, že rovnaký problém ako Nitra majú aj ďalšie slovenské mestá a tiež mnohé mestá v Európe.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X